Wspomóż Liturgia.pl

Subskrybuj podcast

 

Dzisiejsza liturgia

Wspomnienie obowiązkowe św. Pio z Pietrelciny, prezbitera
Ojciec Pio (Francesco Forgione) urodził się 25 maja 1887 roku w wiosce Pietrelcina nieopodal Benewentu we Włoszech. Wstąpiwszy do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów oraz przyjąwszy święcenia prezbiteratu, posługiwał w klasztorze w San Giovanni Rotondo w Apulii przez duchowe kierownictwo, jednanie grzeszników z Bogiem i roztropną… więcej »  czytania »
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek - strona nie wyświetla się poprawnie.
Liturgia a osobowość Dietricha von Hildebranda
„Liturgia a osobowość”, druga część serii Źródło i Szczyt, to niepublikowana dotąd w języku polskim jedna z wczesnych prac von Hildebranda, w której autor przedstawia kult Boży jako naturalne środowisko kształtowaniu ludzkich postaw.
Jutro Niedziela

Człowiek – znalazłszy się w trudnym doświadczeniu – bywa przeświadczony: Bóg mnie opuścił. Nie rozumie myśli Pana. Interpretuje postawę Boga po swojemu, po ludzku. Według tej ludzkiej logiki, robotnicy ostatniej godziny powinni byli otrzymać minimum, pozostali więcej. Według ludzkiej logiki, Pan jest niesprawiedliwy.

Katarzyna Spurgjasz
13322_0.jpg

Nakładem wydawnictwa Homini ukazała się niedawno książka dr. Tadeusza Kornasia Schola Teatru Węgajty. Dramat liturgiczny. W kręgu zainteresowań badawczych autora, pracownika Katedry Teatru i Dramatu Wydziału Polonistyki UJ, znajdował się dotąd głównie teatr polski XX i XXI wieku.

Liturgiczne Arte-Fakty

Aleksandra Brandys
Kielich

Wstęp do serii tekstów o przedmiotach liturgicznych »

„Kielich to naczynie w kształcie czary na nóżce, używane do picia trunków”. Lubię zaglądać do słownika języka polskiego, kiedy zaczynam zastanawiać się głębiej nad jakimś słowem. Słownik jest bardzo konkretny, rozsądny i pozwala wrócić do podstaw. Do...

Patrycja Wierzbicka
Portal

Na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, kilkanaście kilometrów od hałaśliwych plaż i tętniących życiem ulic Walencji znajduje się niezwykły klasztor - kartuzja Porta Coeli (Brama Niebios). Mieszkający tam mnisi żyją wg jednej z najsurowszych reguł w kościele katolickim, a ich powołaniem jest „nieustanne czuwanie w obecności Boga” i trwanie na straży „w oczekiwaniu na ponowne przyjście Pana, by niezwłocznie otworzyć, kiedy tylko zapuka”.Najpopularniejsze

Blog „Zasypywanie przepaści”
Dziś wpis nietypowy, o zupełnie innych sprawach niż zwykle. Przedmiotem wpisu jest pewna aktualna debata wokół niedawnych głośnych książek Piotra Zychowicza i Rafała Ziemkiewicza. Na końcu – może trochę za zasadzie „słoń a sprawa polska” – odnoszę się jednak...
Blog „19te piętro”
Nie, nie, nic mi się nie śniło. Za namową znanej i szanowanej przeze mnie katechetki (matki trojga dzieci, szczęśliwej żony od 25 lat) zajrzałem do Dyrektorium o Mszach z udziałem dzieci. Jeśli ktoś ma słabe nerwy, niech zakończy lekturę i zapomni o sprawie.
Warsztaty Muzyki Niezwykłej 2014
U krakowskich dominikanów od poniedziałku trwają Warsztaty Muzyki Niezwykłej. Do zabytkowego klasztoru zjechało się niemal 300 osób z różnych stron Polski i nie tylko, aby pod okiem najlepszych fachowców doskonalić umiejętności śpiewacze, razem się modlić, ale przede wszystkim uczyć się,...
Ars celebrandi
W niedzielę, 31 sierpnia, zakończyły się ośmiodniowe warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”. Odbyły się w największym w Polsce sanktuarium maryjnym, w Licheniu. Patronat nad wydarzeniem objął biskup włocławski Wiesław Mering.

Wiadomości

LubSacro
23-25 września (wtorek-czwartek) to termin Targów Sakralnych LubSacro, które już po raz szósty odbędą się w Centrum Targowo–Wystawienniczym Targów Lublin. Tegoroczna edycja ze względu na szeroką ofertę skierowana jest nie tylko do osób duchownych i administrujących parafiami, ale też świeckich zainteresowanych tą tematyką.
Jarocin
Od kilku lat w Jarocinie odbywają się Dni Muzyki Liturgicznej organizowane przez istniejące od 2009 r. Stowarzyszenie Muzyczne Canticum Gaudium. Tegoroczną edycję zwieńczy koncert „Cierpienie, pokuta i miłość – rzecz o św. Franciszku” w kościele św. Antoniego w niedzielę, 28 września.
Orioniści
W dniach 17-19 października 2014 w Parafii św. Antoniego z Padwy w Zduńskiej Woli odbędą się Warsztaty Muzyki Liturgicznej „W Tobie jest moja nadzieja”. Zajęcia poprowadzą: Paweł Bębenek i Hubert Kowalski, znakomici muzycy i kompozytorzy związani ze środowiskiem kościelnym.
Centrum Formacji Świeckich
Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża w Szczecinie organizuje po raz kolejny warsztaty muzyczno-liturgiczne. Odbędą się one w dniach 4-5.10.2014 r. w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym św. Józefa

Lubiane na Facebooku