Dzisiejsza liturgia

Wspomnienie dowolne świętych męczenników Kosmy i Damiana
Kosma i Damian ponieśli śmierć męczeńską w Cyrze w Syrii. Ich grób zasłynął cudami, a kult się rozszerzył na cały Kościół. W zakonach dominikańskich obchodzone jest dziś wspomnienie obowiązkowe świętych męczenników japońskich Dominika, Jakuba, Wawrzyńca i Towarzyszy. czytania »
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek - strona nie wyświetla się poprawnie.
Zwierciadło muzyki
W historii refleksji nad istotą muzyki przez wieki ścierały się dwa nurty, oba wywodzące się z antyku: pierwszy to nurt arystoksenosowski, sprowadzający muzykę do domeny zmysłów, zwłaszcza słuchu, oraz pamięci, dzięki której pojedyncze dźwięki łączą się w melodię.
Marcin Bornus-Szczyciński
Polskie propria

Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.

Daniel Wierzejski
Psalmy sarmackie

„Psalmy sarmackie” są debiutancką płytą zespołu o wdzięcznej nazwie Lúthien Consort. Jest to grupa bardzo obiecujących, młodych muzyków, którzy w moim odczuciu stanowią nową jakość na polskiej scenie wykonawstwa muzyki dawnej. Zespół łączy w sobie młodzieńczy entuzjazm, pomysłowość i świeżość w odczytywaniu dawnych zapisów muzycznych, z nieco jeszcze nieokiełznanymi interpretacjami muzycznymi.

Liturgiczne Arte-Fakty

Aleksandra Brandys
Kielich

Wstęp do serii tekstów o przedmiotach liturgicznych »

„Kielich to naczynie w kształcie czary na nóżce, używane do picia trunków”. Lubię zaglądać do słownika języka polskiego, kiedy zaczynam zastanawiać się głębiej nad jakimś słowem. Słownik jest bardzo konkretny, rozsądny i pozwala wrócić do podstaw. Do...

Patrycja Wierzbicka
Portal

Na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, kilkanaście kilometrów od hałaśliwych plaż i tętniących życiem ulic Walencji znajduje się niezwykły klasztor - kartuzja Porta Coeli (Brama Niebios). Mieszkający tam mnisi żyją wg jednej z najsurowszych reguł w kościele katolickim, a ich powołaniem jest „nieustanne czuwanie w obecności Boga” i trwanie na straży „w oczekiwaniu na ponowne przyjście Pana, by niezwłocznie otworzyć, kiedy tylko zapuka”.Najpopularniejsze

Blog „Zasypywanie przepaści”
Przez ponad trzy miesiące nie dodawałem nowych wpisów na blogu. Ta przerwa nie była zamierzona, to po prostu tak wyszło, cały czas byłem czymś zaabsorbowany i nie miałem głowy do bloga. Teraz wracam do bardziej systematycznego dodawania nowych wpisów.
Blog „Katecheta? Obecny!”
Czasami moje życie zaczynają zmieniać ludzie, których właściwie nie znam. Których nigdy nie widziałam. I którym nie mam jak uścisnąć dłoni i powiedzieć z uśmiechem, prosto w oczy: dziękuję.
Blog „Zasypywanie przepaści”
Bywało w poprzednich latach, że po rekolekcjach Mysterium Fascinans pisałem krótko swoje wrażenia. Tym razem nie mogę tego zrobić, gdyż po raz pierwszy nie brałem w nich udziału. Nie mogę więc dzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami, natomiast dotarły do mnie pewne echa „od ludzi...
Blog „Zasypywanie przepaści”
Chcę w tym wpisie opowiedzieć o pewnym drobnym ale sympatycznym zdarzeniu, jakie miałem tego lata, kiedy to w obcym mieście, przy budce z hot-dogami, nieoczekiwanie usłyszałem komplement o moich współbraciach zakonnych. Pozwalam sobie tylko z pewnych względów  zachować w...

Wiadomości

Ora et labora, fot. Paweł Kula
Międzynarodowa konferencja „Ora et labora – benedyktyński wkład w chrystianizację Polski”, odbędzie się w dniach 28-30 października 2016 r. w Poznaniu, w ramach obchodów jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu, pod patronatem metropolity poznańskiego i opata benedyktynów w Tyńcu.
Szkoła Zakrystianów
Ośrodek Formacji Liturgicznej w Zawichoście organizuje spotkania formacyjne dla zakrystianów w dniach 5-9 września. Uczestnicy mają możliwość w warunkach stacjonarnych przeżyć czas modlitwy, wysłuchać konferencji, wziąć udział w zajęciach praktycznych, a także skorzystać z warsztatów układania kwiatów.
Murale w Łodzi
Jubileusz 800-lecia zatwierdzenia Zakonu Braci Kaznodziejów przez papieża Honoriusza, który dominikanie obchodzą w bieżącym roku, postanowili uczcić twórcy z grupy Vera Icon. Łódź znana jest jako miasto murali, dlatego wybór takiej formy wyrazu zdaje się być niejako oczywisty.
Festiwal w Jarosławiu
W środowy wieczór, 24 sierpnia, w kościele oo. Reformatów w Jarosławiu zagościła muzyka i recytacje szwajcarskiego zespołu Le miroir de musique. Czwarty już koncert festiwalu był transmitowany na żywo na antenie drugiego programu PR. W tym roku wszystkie koncerty łączy wspólny temat mitów.

Lubiane na Facebooku