Wspomóż Liturgia.pl

Subskrybuj podcast

 

Dzisiejsza liturgia

Wspomnienie dowolne św. Jana Kapistrana, prezbitera
Jan urodził się w Capestrano w roku 1386. Po studiach prawniczych i karierze urzędniczej wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych i po święceniach kapłańskich oddał się działalności kaznodziejskiej. Zmarł w Austrii 23 października 1456 roku. czytania »
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek - strona nie wyświetla się poprawnie.
Liturgia a osobowość Dietricha von Hildebranda
„Liturgia a osobowość”, druga część serii Źródło i Szczyt, to niepublikowana dotąd w języku polskim jedna z wczesnych prac von Hildebranda, w której autor przedstawia kult Boży jako naturalne środowisko kształtowaniu ludzkich postaw.
Jutro Niedziela

Bóg radość i rzeczywistość nieba obrazuje na podobieństwo wesela. W najbliższą niedzielę Ewangelia będzie opowiadała nam o uczcie, jaką Król urządził dla swojego Syna. W tej Mateuszowej przypowieści Król to oczywiście Bóg Ojciec, a Syn to Jezus. Uczta zaślubin Syna to symbol. Co może oznaczać?

Katarzyna Spurgjasz
13322_0.jpg

Nakładem wydawnictwa Homini ukazała się niedawno książka dr. Tadeusza Kornasia Schola Teatru Węgajty. Dramat liturgiczny. W kręgu zainteresowań badawczych autora, pracownika Katedry Teatru i Dramatu Wydziału Polonistyki UJ, znajdował się dotąd głównie teatr polski XX i XXI wieku.

Liturgiczne Arte-Fakty

Aleksandra Brandys
Kielich

Wstęp do serii tekstów o przedmiotach liturgicznych »

„Kielich to naczynie w kształcie czary na nóżce, używane do picia trunków”. Lubię zaglądać do słownika języka polskiego, kiedy zaczynam zastanawiać się głębiej nad jakimś słowem. Słownik jest bardzo konkretny, rozsądny i pozwala wrócić do podstaw. Do...

Patrycja Wierzbicka
Portal

Na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, kilkanaście kilometrów od hałaśliwych plaż i tętniących życiem ulic Walencji znajduje się niezwykły klasztor - kartuzja Porta Coeli (Brama Niebios). Mieszkający tam mnisi żyją wg jednej z najsurowszych reguł w kościele katolickim, a ich powołaniem jest „nieustanne czuwanie w obecności Boga” i trwanie na straży „w oczekiwaniu na ponowne przyjście Pana, by niezwłocznie otworzyć, kiedy tylko zapuka”.Najpopularniejsze

Blog „Katecheta? Obecny!”
Od pięciu lat katechizuję licealną młodzież – zagubioną, zbuntowaną i zadającą niewygodne pytania. Od dziesięciu dni katechizuję także dzieci – wesołe, chłonne wiedzy i też zadające pytania. Niekoniecznie niewygodne. Ale z pewnością liczne.
Blog „Zasypywanie przepaści”
W dzisiejszej Ewangelii padły m.in. słowa: "Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa Bożego" (Mt 18, 3). W nawiązaniu do tych słów chcę podzielić się jednym wspomnieniem związanym z moim siostrzeńcem. Mógłbym ten wpis...
Blog „Katecheta? Obecny!”
Pani Iwonka mnie nie uczyła. Była wychowawczynią innych klas na poziomie 1-3. Gdy sama byłam uczennicą rzadko z nią rozmawiałam. Grzecznie mówiłam „dzień dobry” na korytarzu. Koleżanki i koledzy z jej klasy zawsze mówili o niej „najfajniejsza pani”. Trochę im...
Blog „U źródła”
Droga do Jerozolimy to przewodni motyw Ewangelii św. Łukasza. Początek to Ewangelia dzieciństwa (Łk 1-2), chrzest w Jordanie i kuszenie (Łk 3,1 – 4,11), następnie działalność w Galilei (Łk 4,12 – 9,50). Koniec to najważniejsze wydarzenia w Jerozolimie (Łk 19,42 – 24,53).

Wiadomości

14071_0.jpg
Czy dobrze rozumiemy sumienie? Czy ono zawsze odgrywało tę rolę, co dziś? – na te pytania będzie starał się odpowiedzieć dominikanin, o. Michał Mrozek. W czwartek o 19.30 w akademickim kościele św. Anny rozpoczynają się Katechezy Warszawskie.
Chorał
Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża w Szczecinie organizuje po raz kolejny warsztaty muzyczno–liturgiczne poświęcone chorałowi gregoriańskiemu. Odbędą się one w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym św. Józefa przy ul. Strzałowskiej 26a w szczecińskim Golęcinie w dniach 15-16.11.2014 r.
Biblioteka
Ciekawe, często burzliwe, losy księgozbiorów z bibliotek dominikańskich są tematem konferencji naukowej organizowanej w Krakowie w dniach 20-22 listopada. To wydarzenie łączy się z okrągłym jubileuszem 500-letniego udokumentowanego istnienia biblioteki krakowskich kaznodziejów.
Sala na Górze
W najbliższy czwartek, 16 października – w kolejną rocznicę wyboru kard. Wojtyły na papieża, w Bazylice Mariackiej odbędzie się kolejna katecheza z cyklu „Będziesz człowiekiem. O tym jak widzi cię Bóg”, którą wygłosi o. Jarosław Kupczak OP.

Lubiane na Facebooku