Wspomóż Liturgia.pl

Subskrybuj podcast

 

Dzisiejsza liturgia

W zakonie dominikańskim: Wspomnienie bł. Gwali z Bergamo, biskupa
Gwala urodził się około 1180 roku w Bergamo, gdzie został kapłanem i kanonikiem. Przyjęty do Zakonu Kaznodziejskiego przez św. Dominika, gorliwie i roztropnie służył Bogu i ludziom, pełniąc obowiązki przełożonego, inkwizytora i legata papieskiego. Założył klasztor w Brescii, a w 1229 roku został biskupem tego miasta. Z polecenia… więcej »  czytania »
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek - strona nie wyświetla się poprawnie.
Liturgia a osobowość Dietricha von Hildebranda
„Liturgia a osobowość”, druga część serii Źródło i Szczyt, to niepublikowana dotąd w języku polskim jedna z wczesnych prac von Hildebranda, w której autor przedstawia kult Boży jako naturalne środowisko kształtowaniu ludzkich postaw.
Jakub Figus
13781_0.jpg

"Dobry jest Pan dla ufnych, dla duszy, która szuka Go”. Przecież zaufać Panu to całkowicie poddać się Jego woli.

Katarzyna Spurgjasz
13322_0.jpg

Nakładem wydawnictwa Homini ukazała się niedawno książka dr. Tadeusza Kornasia Schola Teatru Węgajty. Dramat liturgiczny. W kręgu zainteresowań badawczych autora, pracownika Katedry Teatru i Dramatu Wydziału Polonistyki UJ, znajdował się dotąd głównie teatr polski XX i XXI wieku.

Liturgiczne Arte-Fakty

Aleksandra Brandys
Kielich

Wstęp do serii tekstów o przedmiotach liturgicznych »

„Kielich to naczynie w kształcie czary na nóżce, używane do picia trunków”. Lubię zaglądać do słownika języka polskiego, kiedy zaczynam zastanawiać się głębiej nad jakimś słowem. Słownik jest bardzo konkretny, rozsądny i pozwala wrócić do podstaw. Do...

Patrycja Wierzbicka
Portal

Na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, kilkanaście kilometrów od hałaśliwych plaż i tętniących życiem ulic Walencji znajduje się niezwykły klasztor - kartuzja Porta Coeli (Brama Niebios). Mieszkający tam mnisi żyją wg jednej z najsurowszych reguł w kościele katolickim, a ich powołaniem jest „nieustanne czuwanie w obecności Boga” i trwanie na straży „w oczekiwaniu na ponowne przyjście Pana, by niezwłocznie otworzyć, kiedy tylko zapuka”.Najpopularniejsze

Blog „Zasypywanie przepaści”
Parę tygodni temu telewizja (bodajże w programie 1) powtarzała serial "Szatan z siódmej klasy" (wersja z 2006 r., reż. Kazimierz Tarnas). W czasie urlopu obejrzałem fragmenty paru odcinków. W odcinku 6 pojawia się krótki epizod liturgiczny.
Blog „19te piętro”
Przez ostatni czas kilka spraw nabrało rumieńców. Niebawem pojawi się podręcznik chorału gregoriańskiego Regulæ cantus, czyli Zasady śpiewu.
Blog „Katecheta? Obecny!”
Dziś o Robinie Williamsie mówią i piszą wszyscy. Zaskoczeni, przerażeni, smutni. 63 lata to nie jest wiek na umieranie.  W ogóle – nie ma wieku na umieranie. Zwłaszcza takie z własnej woli.
Jutro Niedziela
Czwarta straż nocna, to czas naszej największej słabości. Właśnie wtedy przychodzi Pan. W niedzielnej Liturgii Słowa zobaczymy Boga, który panuje nad żywiołami. Boga, który jest mocny i równocześnie łagodny: przychodzi do Eliasza w łagodnym powiewie.

Wiadomości

Warsztaty Muzyki Niezwykłej 2014
Mszą świętą o godzinie 13.30 w krakowskiej bazylice Trójcy Świętej zakończyły się zorganizowane przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny drugie Warsztaty Muzyki Niezwykłej. Śpiew podczas liturgii poprowadził chór złożony z uczestników zajęć.
Warsztaty Muzyki Niezwykłej 2014
U krakowskich dominikanów od poniedziałku trwają Warsztaty Muzyki Niezwykłej. Do zabytkowego klasztoru zjechało się niemal 300 osób z różnych stron Polski i nie tylko, aby pod okiem najlepszych fachowców doskonalić umiejętności śpiewacze, razem się modlić, ale przede wszystkim uczyć się, jak to połączyć: jak modlić się śpiewem.
Targi LubSacro
Współczesny świat i jego potrzeby zrodziły w ostatnich latach nowe wyzwania stawiane branży sakralnej. Parafie wraz z ich zarządzającymi poszukują nie tylko dewocjonaliów, szat i przedmiotów liturgicznych, ale również rozwiązań technicznych i technologicznych dla budynków sakralnych.
Warsztaty Muzyki Niezwykłej 2014
Trwają zapisy na drugą edycję Warsztatów Muzyki Niezwykłej, którą w dniach 25–31 sierpnia 2014 w Krakowie organizuje Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Zapowiada się tydzień pełen wrażeń!
M T W T F S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
 
 
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Lubiane na Facebooku