Dzisiejsza liturgia

Wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela
Święty zwiastun narodzenia, przepowiadania i śmierci Pana wykazał męstwo godne wejrzenia z wysoka, i jak mówi Pismo, choć nawet w ludzkim rozumieniu doznał kaźni, nadzieja jego pełna jest nieśmiertelności. Słusznie przeto z radością obchodzimy dzień narodzin dla nieba tego, który swoją śmiercią upamiętnił go dla… więcej »  czytania »
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek - strona nie wyświetla się poprawnie.
Ars celebrandi
Z Pawłem Bębenkiem, kompozytorem, chórmistrzem i wykonawcą muzyki liturgicznej, prowadzącym na warsztatach Ars Celebrandi naukę śpiewu polifonicznego, rozmawiała Dominika Krupińska. Jakie są Twoje wrażenia z pierwszej edycji warsztatów Ars Celebrandi? Prowadziłeś tam naukę śpiewu polifonicznego.
Jutro Niedziela

Prawo Boga to nie pusta i bezduszna litera przepisu. Przekonuje o tym Mojżesz, mówiąc, że Prawo to słowo, które pochodzi od Boga, przekonuje też św. Jakub. Przyjmijcie zaszczepione w was słowo – pisze.

Daniel Wierzejski
Psalmy sarmackie

„Psalmy sarmackie” są debiutancką płytą zespołu o wdzięcznej nazwie Lúthien Consort. Jest to grupa bardzo obiecujących, młodych muzyków, którzy w moim odczuciu stanowią nową jakość na polskiej scenie wykonawstwa muzyki dawnej. Zespół łączy w sobie młodzieńczy entuzjazm, pomysłowość i świeżość w odczytywaniu dawnych zapisów muzycznych, z nieco jeszcze nieokiełznanymi interpretacjami muzycznymi.

Liturgiczne Arte-Fakty

Aleksandra Brandys
Kielich

Wstęp do serii tekstów o przedmiotach liturgicznych »

„Kielich to naczynie w kształcie czary na nóżce, używane do picia trunków”. Lubię zaglądać do słownika języka polskiego, kiedy zaczynam zastanawiać się głębiej nad jakimś słowem. Słownik jest bardzo konkretny, rozsądny i pozwala wrócić do podstaw. Do...

Patrycja Wierzbicka
Portal

Na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, kilkanaście kilometrów od hałaśliwych plaż i tętniących życiem ulic Walencji znajduje się niezwykły klasztor - kartuzja Porta Coeli (Brama Niebios). Mieszkający tam mnisi żyją wg jednej z najsurowszych reguł w kościele katolickim, a ich powołaniem jest „nieustanne czuwanie w obecności Boga” i trwanie na straży „w oczekiwaniu na ponowne przyjście Pana, by niezwłocznie otworzyć, kiedy tylko zapuka”.Najpopularniejsze

Blog „Krucjata anty-omniańska”
Jako rodzic pięciorga dzieci, starający się odkrywać wraz z całą rodziną bogactwo liturgicznej tradycji Kościoła przede wszystkim poprzez uczestnictwo w Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, z zainteresowaniem przyjąłem publikację Katarzyny Robaczewskiej, pt. Mój mały mszalik.
Blog „Zasypywanie przepaści”
Po letnich wyjazdach na rekolekcje i urlop (m.in. obowiązkowo była kochana Łeba u OO. Oblatów) powracam do Sakramentarza tynieckiego. Zresztą doroczne rekolekcje zakonne w jakich uczestniczyłem dodatkowo utwierdziły mnie w zamiarze zajmowania się tą księgą. Rekolekcjonista (ks. prof.
Warsztaty Muzyki Niezwykłej 2015
Ponad 300 osób przyjechało do krakowskiego Klasztoru oo. Dominikanów, aby wziąć udział w tygodniowych Warsztatach Muzyki Niezwykłej. Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, która organizuje wydarzenie już po raz trzeci, przewidziała jak zwykle wiele śpiewu i modlitwy, ale także...
Ars celebrandi
W niedzielę, 23 sierpnia zakończyła się druga edycja warsztatów liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi w Licheniu. Zdobyła ona wyjątkowy rozgłos ze względu na obecność dwóch gości specjalnych: bp. Athanasiusa Schneidera z Kazachstanu i ks. Jana Kaczkowskiego.

Wiadomości

Mysterium fascinans
Weekendowe rekolekcje o sakramentach małżeństwa i kapłaństwa odbędą się w dniach 11-13 września 2015. W tym roku konferencje, katechezy i homilie skoncentrują się na sakramentach uświęcenia: małżeństwa i święceń.
Pieśń naszych korzeni
XXIII Festiwal „Pieśń Naszych Korzeni” odbywa się w dniach 23-30 sierpnia 2015 w Jarosławiu. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest „Wiek XIII” – celowo ujęty przez organizatorów w cudzysłów, gdyż nie chodzi tu o ścisłą chronologię.
Lubsacro 2015
W dniach 29-30 września 2015 w obiekcie Targów Lublin odbędą się Targi Sakralne Lubsacro. Wydarzenie to organizowane jest już po raz siódmy. Targi co roku chętnie odwiedzają osoby duchowne, teolodzy, przedstawiciele rad parafialnych i katecheci, dla których stanowią istotne źródło informacji o nowościach na rynku.
Nagrania w Jarosławiu
Cały ostatni tydzień lipca Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny poświęciła na sesję nagraniową w Opactwie Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu, gdzie przygotowywane były dwie nowe płyty, które mają zostać wydane w najbliższych miesiącach.

Lubiane na Facebooku


Mysterium fascinans 2015