Dzisiejsza liturgia

Wspomnienie dowolne świętych męczenników Dionizego, biskupa, i Towarzyszy
Dionizy przybył do Galii z Rzymu w połowie III wieku i został pierwszym biskupem Paryża. Poniósł męczeństwo z kapłanem Rustykiem i diakonem Eleuteriuszem w pobliżu miasta. czytania »
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek - strona nie wyświetla się poprawnie.
Ars celebrandi
Z Pawłem Bębenkiem, kompozytorem, chórmistrzem i wykonawcą muzyki liturgicznej, prowadzącym na warsztatach Ars Celebrandi naukę śpiewu polifonicznego, rozmawiała Dominika Krupińska. Jakie są Twoje wrażenia z pierwszej edycji warsztatów Ars Celebrandi? Prowadziłeś tam naukę śpiewu polifonicznego.
Jutro Niedziela

Liturgia Słowa przypomina wprost historię małżeństwa. Związek – raz na zawsze – mężczyzny i kobiety powstały nie z przymusu, tradycji czy ewolucji, lecz pragnienia Boga. Związek przynoszący szczęście, radość, owoce ale też dostarczający konfliktów i nieporozumień, także tych, zagrażających rozwodem.

Daniel Wierzejski
Psalmy sarmackie

„Psalmy sarmackie” są debiutancką płytą zespołu o wdzięcznej nazwie Lúthien Consort. Jest to grupa bardzo obiecujących, młodych muzyków, którzy w moim odczuciu stanowią nową jakość na polskiej scenie wykonawstwa muzyki dawnej. Zespół łączy w sobie młodzieńczy entuzjazm, pomysłowość i świeżość w odczytywaniu dawnych zapisów muzycznych, z nieco jeszcze nieokiełznanymi interpretacjami muzycznymi.

Liturgiczne Arte-Fakty

Aleksandra Brandys
Kielich

Wstęp do serii tekstów o przedmiotach liturgicznych »

„Kielich to naczynie w kształcie czary na nóżce, używane do picia trunków”. Lubię zaglądać do słownika języka polskiego, kiedy zaczynam zastanawiać się głębiej nad jakimś słowem. Słownik jest bardzo konkretny, rozsądny i pozwala wrócić do podstaw. Do...

Patrycja Wierzbicka
Portal

Na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, kilkanaście kilometrów od hałaśliwych plaż i tętniących życiem ulic Walencji znajduje się niezwykły klasztor - kartuzja Porta Coeli (Brama Niebios). Mieszkający tam mnisi żyją wg jednej z najsurowszych reguł w kościele katolickim, a ich powołaniem jest „nieustanne czuwanie w obecności Boga” i trwanie na straży „w oczekiwaniu na ponowne przyjście Pana, by niezwłocznie otworzyć, kiedy tylko zapuka”.Najpopularniejsze

Jutro Niedziela
Liturgia Słowa pokazuje dwa kryzysy. Izraelici nie rozumieją drogi do wolności, jaką prowadzi ich Bóg (I czytanie). Zaufanie Bogu ustępuje przed tęsknotą za przeszłością. W Ewangelii uczniowie sądzą, że na podstawie tego, co widzieli i usłyszeli od Jezusa, potrafią już podjąć dobrą...
Szkoła Kantorów
Szkoła Kantorów to dwuletnie studium muzyki liturgicznej przygotowujące do posługi muzycznej w Kościele. Prowadzi je Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie – w tym roku rozpocznie się piąty rok akademicki.
WLSW
U podstaw studium leży przekonanie, że śpiew nie jest ubogaceniem liturgii, lecz jej integralną częścią. Jest również zaangażowaniem siebie i swoich emocji prowadzącym do czynnego uczestnictwa w Eucharystii.
Blog „Zasypywanie przepaści”
W ostatnich tygodniach byłem trochę w biegu, dopiero teraz mam możliwość napisać coś na temat ostatnich rekolekcji „Mysterium Fascinans”. Będzie to jak zawsze garść moich subiektywnych i luźnych uwag, nie jakaś wyczerpująca relacja.

Wiadomości

Warsztaty
Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne organizuje po raz kolejny 2 w 1: Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje, które odbędą się w dniach 27-29 listopada 2015 (od piątku do niedzieli) w klasztorze oo. Dominikanów przy pl. Dominikańskim 2 we Wrocławiu.
Karmelici
W sobotę, 10 października 2015 w Karmelitańskim Instytucie Duchowości przy ul. Rakowickiej w Krakowie odbędą się warsztaty chorału gregoriańskiego oraz promocja płyty „Sancta Mater Teresia – chorały karmelitańskie”.
Lubsacro 2015
We wtorek i środę, 29–30 września, będzie można tradycyjnie już spotkać nas na tragach Lubsacro. Jak co roku zaprezentujemy nasz serwis oraz ofertę wydawniczą Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny: obydwa tomy śpiewnika „Niepojęta Trójco”, książki o teologii liturgii z serii „Źródło i Szczyt” oraz projekty duszpasterskie.
Katechumenat
Po raz kolejny grupa osób w różnym wieku i o najróżniejszym doświaczeniu życiowym będzie przygotowywała się do przyjęcia chrztu wraz z bierzmowaniem i komunią u krakowskich dominikanów. Drugą grupę stanowić będą ochrzczeni, którzy nie przyjęli bierzmowania lub pierwszej komunii i teraz chcą to nadrobić.
M T W T F S S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
Add to calendar

Lubiane na Facebooku