Jarosław: Organum – najstarszy śpiew Europy

W Jarosławiu ponownie mogliśmy wysłuchać koncertu, którego głównym bohaterem był Marcel Pérès. We wtorek w kościele dominikanów towarzyszył mu legendarny zespół Ensemble Organum oraz żeński chór festiwalowy, a także solista dobrze znany publiczności jarosławskiego festiwalu, Robert Pożarski.

„La voice des songes” (droga snów) – tak brzmiała nazwa koncertu, który zaprezentował zespół Ensemble Organum. Utwory, które znalazły się w programie koncertu, są – jak zaznaczył Michał Bornus-Szczyciński, p.o. dyrektora festiwalu – podsumowaniem ponad 34-letniego etapu pracy zespołu. – Muzycy z Ensemble Organum porównują ten czas do budzącego snu, w którym błyszczą się iskry pamięci – podkreślił.

Marcel Pérès i Ensemble Organum, Voie des songes, fot. Mirosław Chudy
Marcel Pérès i Ensemble Organum, Voie des songes, fot. Mirosław Chudy

Elementem łączącym wszystkie części wtorkowego koncertu był termin „Organum”, który od XII wieku określa się utwory muzyczne wykonywane głosowo (polifonicznie). – Ensemble Organum, jak sama nazwa wskazuje, jest to forma organum – tłumaczył M. Szczyciński. – To forma wielogłosowa (dwu i trzygłosowe). To jest coś, czym się Europa szczyci od XI wieku, że ma muzykę polifoniczną. Organum jednak nie opanowało całej muzyki europejskiej. To zamknięta forma XI wieku, a później XII i XIII wieku. Głównie była to muzyka kościelna, liturgiczna.

Marcel Pérès i Ensemble Organum, Voie des songes, fot. Michał Mach
Marcel Pérès i Ensemble Organum, Voie des songes, fot. Michał Mach

Tytuł koncertu to „droga snów”. Tak jak to widzą członkowie Ensemble Organum, swoje 34 lata działalności, które dla nich było pasmem przechodzenia z jednego snu w drugi. To była masa wyobrażeń tego czym miała być muzyka, którą się zajmują. W ich przypadku to zawsze była konfrontacja z żywą tradycją. Z tym co się zachowało i jest stałe i można się do tego odnieść i sprawdzić, czy to nad czym pracujemy jest rzeczywiście warte tego, żeby to kontynuować – komentował p.o. dyrektora festiwalu.

Marcel Pérès, fot. Mirosław Chudy
Marcel Pérès, fot. Mirosław Chudy

Wtorkowy wieczór obfitował w wiele niespodzianek. Na tradycyjnej biesiadzie na rynku jarosławskim społeczność festiwalowa postanowiła przygotować dla Marcela Peresa przyjęcie urodzinowe. Artysta 23 sierpnia świętował swoje 60. urodziny. – Za każdym razem, kiedy tu przyjeżdżam, myślę sobie, że kiedy tak gramy i radujemy się tą muzyką to myślę sobie, że ludzkość jeszcze nie przepadła. Trzeba to kontynuować ponieważ właśnie sny i utopia to jest właśnie coś co ratuje ludzkość. Cztery lata temu, kiedy świętowaliśmy trzydzieści lat zespołu Ensemble Organum, poprosiłem jednego z dominikanów o wygłoszenie referatu na temat: „Jarosław – centrum świata”. To nie jest żart, ja tak właśnie myślę. Dla mnie to jest właśnie centrum świata. Bardzo wszystkim dziękuję, ponieważ właśnie tutaj dostaję najwięcej sił, żeby dalej zajmować się muzyką – powiedział podczas spontanicznego przyjęcia urodzinowego w Jarosławiu, Marcel Peres.

Marcel Pérès i Ensemble Organum, Voie des songes, fot. Kacper Montusiewicz
Marcel Pérès i Ensemble Organum, Voie des songes, fot. Kacper Montusiewicz

Portal Liturgia.pl jest oficjalnym patronem medialnym 24. edycji festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu. Zapraszamy do obejrzenia relacji video z wtorkowego koncertu.

szb

szb

Zobacz także