Jarosław: W środę u reformatów sztuka recytacji – Al modo d’Orfeo

W środowy wieczór, 24 sierpnia, w kościele oo. Reformatów w Jarosławiu zagościła muzyka i recytacje szwajcarskiego zespołu Le miroir de musique. Czwarty już koncert festiwalu był transmitowany na żywo na antenie drugiego programu PR. W tym roku wszystkie koncerty łączy wspólny temat mitów.

http://www.youtube.com/watch?v=LZf7K90kAqY|image=http://i1.ytimg.com/vi/LZf7K90kAqY/3.jpg

Artyści zaprezentowali znany w Europie styl muzycznej recytacji z towarzyszeniem instrumentów muzycznych. Taki styl nazywany jest oficjalnie „al modo d’Orfeo” (na sposób Orfeusza). Ten śpiew chociaż znany był już od najdawniejszych wieków, to jego jego oficjalne początki datuje się na wiek XVII. – Sformułowanie to odnosi się nie tylko do poezji śpiewanej. Wiąże się także z nazwą instrumentu, który towarzyszył takim wykonaniom. Była nim lira (instrument Orfeusza i Apollona) – czytamy w oficjalnej publikacji festiwalowej. To właśnie w takiej konwencji usłyszeliśmy zarówno niezwykły śpiew solisty, ale także mogliśmy podziwiać kunszt gry na takich instrumentach jak: kitara, viella, lira, lira da braccio, giterna czy lutnia.

Le Miroir de Musique - Chrysea Phorminx, fot. Mirosław Chudy
Le Miroir de Musique – Chrysea Phorminx, fot. Mirosław Chudy

Środowy koncert w sposób szczególny był gratką dla miłośników dawnych instrumentów. Muzycy z La miroir de musique to grupa specjalizująca się w wykonawstwie muzyki późnego średniowiecza i renesansu. Prowadzony przez Baptiste’a Romaina zespół ma swoją siedzibę w Bazylei i jednoczy najbardziej twórczych wykonawców muzyki dawnej nowego pokolenia. Pomysł na nazwę zespołu został zapożyczony z traktatu Jakuba z Liege (Speculum musicae). „Zwierciadła muzyki” (Miroir de Musique) to dążenie do kreślenia żywego obrazu średniowiecznej i renesansowej muzyki w duchu wierności historycznych źródeł.

Le Miroir de Musique - Chrysea Phorminx, fot. Kacper Montusiewicz
Le Miroir de Musique – Chrysea Phorminx, fot. Kacper Montusiewicz

W jarosławskim kościele franciszkanów zobaczyliśmy Giovanniego Cantarini, który zaimponował słuchaczom niezwykłym tenorowym głosem. Na instrumentach towarzyszyli mu: Baptiste Romain, który głównie grał na lirze, oraz Marc Lewon, który zagrał na giternie i na lutni.

Le Miroir de Musique - Chrysea Phorminx, fot. Mirosław Chudy
Le Miroir de Musique – Chrysea Phorminx, fot. Mirosław Chudy

W czwartek (25 sierpnia) w Jarosławiu zostanie otworzony tradycyjny jarmark. Jak głoszą źródła historyczne to właśnie w Jarosławiu odbywały się jedne z największych zjazdów kupieckich w siedemnastowiecznej Europie. Po 600 latach burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch i organizatorzy festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni” postanowili odtworzyć klimat średniowiecznego jarmarku na płycie jarosławskiego rynku. Na scenie jarmarkowej zobaczymy Zespół Muzyki Dawnej i Tańca im. Błogosławionej Matki Zofii Czeskiej, który zaprezentuje program „Na krakowskim rynku”. Od godz. 21:00 rozpocznie się biesiada, którą poprowadzi kapela „Tęgie Chłopy”.

Warsztaty, fot. Aleksandra Bednarz
Warsztaty, fot. Aleksandra Bednarz

Portal Liturgia.pl jest oficjalnym patronem medialnym 24. edycji festiwalu „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu. Zapraszamy do obejrzenia relacji video z wtorkowego koncertu.

szb

Zobacz także