Nawiedziło nas z wysoka Wschodzące Słońce

Janusz Pyda OP

Komentarze, Boże Narodzenie 2012
24.12.2008

W Bożym Narodzeniu spełnia się proroctwo Zachariaszowe. Pogrążony w nocy grzechu świat doczekał się Wschodzącego Słońca – narodzin Jezusa Chrystusa. Światło ma jednak to do siebie, że pozwala widzieć lepiej. Wyostrza kształty rzeczy dobrych i złych.

Różnica pomiędzy tym co piękne i tym co szpetne staje się wyraźna, rzuca się w oczy.
Z narodzinami Chrystusa, pierwszej, najpełniejszej i doskonałej Światłości Świata jest przecież podobnie. Jego przyjście sprawia, że rzeczy stają się wyraźniejsze, lepiej dostrzegalne, mocniej odczuwalne – zwłaszcza rzeczy naprawdę ważne.

Cała atmosfera świąt Bożego Narodzenia nie jest wcale tak daleka od tej prawdy, jak mogłoby się wydawać. W tym Świętym Czasie wszystko staje się jaśniejsze i bardziej dojmujące. Ci, którzy mają szczęście dzielić czas Świąt Bożego Narodzenia z najbliższymi szczególnie mocno właśnie teraz doświadczają miłości i bliskości tych, których kochają. Ci, którzy nie mogą spędzić tych właśnie szczególnych świąt z rodziną i bliskimi szczególnie mocno teraz właśnie doświadczają smutku samotności. Niepojednanie doskwiera szczególnie mocno właśnie teraz, przebaczenie zaś również teraz ma swój uprzywilejowany moment i dziś, przy wigilijnym opłatku jest być może najbardziej poruszające.

Wzeszło Słońce, które sprawia, że wszystkie barwy życia stają się szczególnie intensywne i wyraźne – radość, miłość, bliskość, ciepło domu rodzinnego ale przecież i smutek, niepojednanie, samotność, bezdomność. Ma się czasami ochotę, aż przymknąć oczy. Nasze oczy nie są przyzwyczajone do takiego Światła. Oglądanie rzeczywistości w tak wyrazistym Świetle może być równie wspaniałe, co i trudne. Wszystko zależy jaka jest rzeczywistość. Nie warto mrużyć oczu. Tym bardziej, że światło i ciepło Słońca Wschodzącego z wysoka ma moc nie tylko oświetlić, ale i przemienić naszą rzeczywistość. To światło tego właśnie Słońca i promienie Jego łaski sprawiają, że spękana ziemia staje się ogrodem, pustynie tryskają źródłami, smutek zmienia się w radość.

Nowina, którą usłyszeliśmy od Niego
i którą wam głosimy, jest taka:
Bóg jest światłością,
a nie ma w Nim żadnej ciemności.
(1 J 1, 5)Archiwum serii „Komentarze

Archiwum serii „Boże Narodzenie 2012

Skomentuj

Ostatnio najpopularniejsze

Blog „Katecheta? Obecny!”
Od momentu ogłoszenia przez Papieża Franciszka, że Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w Krakowie minęły trzy lata. Ciągle jeszcze brzmi w moich uszach radość młodzieży zgromadzonej wówczas tłumnie w Bazylice Miłosierdzia Bożego. Prawie jednym głosem wołali: „Dziękujemy!...
Jutro Niedziela
Chociaż podobno niegrzecznie odpowiadać pytaniem na pytanie, Jezus tak właśnie robi, i to dwukrotnie. Jezus, jak Sokrates, nie odpowiada na pytanie, lecz nijako wydobywa odpowiedź u pytającego. Uczony w Piśmie spośród kilkuset przykazań Prawa sam wyłuskuje dwa najważniejsze, a ...
Jerozolimskie
Monastyczne Wspolnoty Jerozolimskie zapraszają do wspólnej modlitwy w Krakowie w czasie Światowych Dni Młodzieży. Bracia i siostry bedą celebrować wielojęzyczne jutrznie od wtorku do piątku o 8.00 oraz wigilie od wtorku do czwartku o 20.30 w Kościele św. Barbary.
«  
  »
M T W T F S S
 
 
 
 
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
Add to calendar

Lubiane na Facebooku


Mysterium fascinans 2016