Nawiedziło nas z wysoka Wschodzące Słońce

Janusz Pyda OP

Komentarze, Boże Narodzenie 2012
24.12.2008

W Bożym Narodzeniu spełnia się proroctwo Zachariaszowe. Pogrążony w nocy grzechu świat doczekał się Wschodzącego Słońca – narodzin Jezusa Chrystusa. Światło ma jednak to do siebie, że pozwala widzieć lepiej. Wyostrza kształty rzeczy dobrych i złych.

Różnica pomiędzy tym co piękne i tym co szpetne staje się wyraźna, rzuca się w oczy.
Z narodzinami Chrystusa, pierwszej, najpełniejszej i doskonałej Światłości Świata jest przecież podobnie. Jego przyjście sprawia, że rzeczy stają się wyraźniejsze, lepiej dostrzegalne, mocniej odczuwalne – zwłaszcza rzeczy naprawdę ważne.

Cała atmosfera świąt Bożego Narodzenia nie jest wcale tak daleka od tej prawdy, jak mogłoby się wydawać. W tym Świętym Czasie wszystko staje się jaśniejsze i bardziej dojmujące. Ci, którzy mają szczęście dzielić czas Świąt Bożego Narodzenia z najbliższymi szczególnie mocno właśnie teraz doświadczają miłości i bliskości tych, których kochają. Ci, którzy nie mogą spędzić tych właśnie szczególnych świąt z rodziną i bliskimi szczególnie mocno teraz właśnie doświadczają smutku samotności. Niepojednanie doskwiera szczególnie mocno właśnie teraz, przebaczenie zaś również teraz ma swój uprzywilejowany moment i dziś, przy wigilijnym opłatku jest być może najbardziej poruszające.

Wzeszło Słońce, które sprawia, że wszystkie barwy życia stają się szczególnie intensywne i wyraźne – radość, miłość, bliskość, ciepło domu rodzinnego ale przecież i smutek, niepojednanie, samotność, bezdomność. Ma się czasami ochotę, aż przymknąć oczy. Nasze oczy nie są przyzwyczajone do takiego Światła. Oglądanie rzeczywistości w tak wyrazistym Świetle może być równie wspaniałe, co i trudne. Wszystko zależy jaka jest rzeczywistość. Nie warto mrużyć oczu. Tym bardziej, że światło i ciepło Słońca Wschodzącego z wysoka ma moc nie tylko oświetlić, ale i przemienić naszą rzeczywistość. To światło tego właśnie Słońca i promienie Jego łaski sprawiają, że spękana ziemia staje się ogrodem, pustynie tryskają źródłami, smutek zmienia się w radość.

Nowina, którą usłyszeliśmy od Niego
i którą wam głosimy, jest taka:
Bóg jest światłością,
a nie ma w Nim żadnej ciemności.
(1 J 1, 5)Archiwum serii „Komentarze

Archiwum serii „Boże Narodzenie 2012

Skomentuj

Ostatnio najpopularniejsze

Organizatorzy
W dniach 4-11 sierpnia 2016 w sanktuarium maryjnym w Licheniu odbędzie się III edycja warsztatów liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi. Są to największe takie warsztaty w Europie Środkowej. Obecnie trwają zapisy uczestników.
Jutro Niedziela
Każdego roku liturgicznego (A, B, C) w niedzielę Przenajświętszej Trójcy słuchamy innych czytań, które jednak zawsze, gdy spojrzymy na nie razem, przedstawiają nam całość objawienia Trójcy.
Blog „Zasypywanie przepaści”
Drugi element euchologii, który należy ze sobą porównać to formularze Mszy własnych o świętych (Sanctorale). W dalszej części używam skrótów: Tin – Sakramentarz tyniecki MReg – Missale Regulae (kopia papieskiego mszału z XIII w.)
«  

maj

  »
M T W T F S S
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Lubiane na Facebooku