Propozycje doboru pieśni na V niedzielę Wielkiego Postu

Wejście: Ludu kapłański zwrotka 5 (Exsultate Deo, s. 359)
Chrystus przez swoją całkowitą ofiarę na Krzyżu jest Najwyższym Kapłanem. Przez swoją krew pojednał ludzi z Bogiem, zawierając w ten sposób Nowe Przymierze, o którym mówi prorok Jeremiasz w pierwszym czytaniu. Dlatego proponuje na wejście śpiewać 5 zwrotkę pieśni „Ludu kapłański”.

Przygotowanie darów: Króla wznoszą się znamiona (Exsultate Deo, s. 240)
Słyszymy w dzisiejszej Ewangelii: „Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity.” Jezus Chrystus jest ziarnem, które paradoksalnie obumierając, daje życie całemu światu. Słowa pierwszej zwrotki wyrażają te prawdę: „na nim życie śmiercią kona, lecz z tej śmierci życie tryska”. I my w dzisiejszej liturgii jesteśmy zaproszeni do obumierania, które w konsekwencji prowadzi do życia w chwale. Zbliżając się do Chrystusowego krzyża, trzeba odkryć ten najmądrzejszy sposób zamiany życia doczesnego w wieczne. To zgoda na rezygnację z przywłaszczania sobie życia i oddania go w ręce Boga Ojca na wzór Jezusa Chrystusa. Śpiew ten ukazuje też tajemnice Krzyża, która mocno wpisana jest w dzisiejszą liturgię.

Komunia: Dajesz Jezu Ciało swe (Niepojęta Trójco, s. 168)
Jezus – Arcykapłan Nowego Przymierza rozdaje nam swoje Ciało i Krew. Jego Ciało wydane za nas jest najdoskonalszą ofiarą Nowego Przymierza, dzięki której mamy życie w obfitości.

Witaj Chrystusowe Ciało (trzecia zwrotka z pieśni Boże lud Twój czcią przejęty)
Proponowana zwrotka tego tradycyjnego śpiewu bardzo pięknie nawiązuje do tajemnicy Wielkiego Postu.

Uwielbienie: Duszo Chrystusowa
Pieśń ta, to modlitwa św. Ignacego z Loyoli do Zbawiciela. Uważam, że doskonale nadaje się również na naszą modlitwę po przyjęciu Jezusa w komunii świętej. Tekstem i melodią bardzo pasuje do Wielkiego Postu.

Święte milczenie
Czas Wielkiego Postu skłania nas do milczenia. Dlatego warto, po uprzednim zapowiedzeniu celebransa, wprowadzić do liturgii moment milczenia po Komunii Świętej na osobiste uwielbienie i dziękczynienie.

Wyjście: Krzyżu święty (zwrotka 1 i 5)
Męka i Krzyż Chrystusa bardzo wymownie objawiają wzniosłość miłości Ojca i Chrystusa ku ludziom. Tylko Jezus był wstanie oddać swoje życie na ofiarę przebłagalną. Dlatego proponuje szczególnie 5 zwrotkę tego śpiewu, żeby jeszcze mocniej podkreślić znaczenie ofiary Jezusa Chrystusa.

Zobacz także

Tomasz Dekert

Tomasz Dekert na Liturgia.pl

Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.