Tyniec: Niedzielny koncert „Mleko i miód”

W najbliższą niedzielę 3 lipca zapraszamy do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu na pierwszy z tynieckich koncertów w ramach Benedyktyńskiego Lata Muzycznego. O godz. 16.15 wystąpi  jeden z najbardziej renomowanych zespołów muzyki dawnej - la Peregrina.

W wykonaniu szwajcarskiego zespołu, wielokrotnie uhonorowywanego prestiżowymi nagrodami płytowymi, program zatytułowany „Mleko i miód”, wypełniony kompozycjami św. Hildegardy z Bingen.

Bilety w cenie 30 i 20 zł do nabycia w dniu koncertu w recepcji Domu Gości Opactwa.

Program koncertu:

Hildegarda z Bingen (1098-1179), Piotr Abelard (1079-1142) i pieśni maryjne z XII-wiecznej Akwitanii

Patris ingeniti genitus – tropowane Benedicamus Domino
In hoc anni circulo – tropowane Benedicamus Domino
Noster cetus – tropowane Benedicamus Domino
Plebs domini – versus
O virga ac diadema (Hildegarda z Bingen) – sequentia de Sancta Maria
Improwizacja instrumentalna
O viridissima virga (Hildegarda z Bingen) – sequentia de Sancta Maria
***
Epithalamica (Piotr Abelard) – Prosa
***
O quam mirabilis est (Hildegarda z Bingen) – antyfona
Improwizacja instrumentalna
Flos floriger – tropowane Benedicamus Domino
Ave generosa (Hildegarda z Bingen) – hymnus de Sancta Maria
Virgo mater salvatoris – tropowane Benedicamus Domino
Improwizacja instrumentalna
Nunc aperuit (Hildegarda z Bingen) – antyfona
Castitatis lilium effloruit – tropowane Benedicamus Domino 

Ensemble Peregrina:
Agnieszka Budzińska-Bennett – śpiew, harfa, sinfonia
Kelly Landerkin – śpiew
Baptiste Romain – fidel

Peregrina – zespół założony w roku 1997 w Bazylei i kierowany przez polską śpiewaczkę i muzykologa Agnieszkę Budzińską-Bennett, koncentruje swoje zainteresowania na świeckiej i religijnej muzyce europejskiej z okresu od XII do XIV wieku. Główny obszar badawczej i artystycznej działalności zespołu to wczesna polifonia i monodia Saint Martial i paryskiej szkoły Notre Dame. Styl interpretatorski Peregriny kształtuje się na bazie analizy oryginalnych źródeł i traktatów oraz w oparciu o najnowsze badania muzykologiczne i historyczne.

Wieloletnia współpraca ze Schola Cantorum Basiliensis, w której członkowie zespołu spotkali się i studiowali, doprowadziła do nagrania płyt Mel et lac (Raumklang 2005) i Filia praeclara (Divox 2008), które krytyka przyjęła z uznaniem, przyznając grupie liczne wyróżnienia: dwukrotnie Goldberg 5 ***** (ES), 4 Diapasons (F), Selection Musicora (CH), płyta miesiąca magazynu Muzyka 21 (PL), Supersonic Pizzicato (LUX). W roku 2009 płyta Filia praeclara otrzymała prestiżową niemiecką nagrodę ECHO-KLASSIK za najlepsze nagranie roku a cappella. Na początku roku 2011 ukazało się trzecie nagranie ensemble Peregrina Crux z muzyką na okres wielkanocny ze paryskich źródeł XIII w. (Glossa 2011).

Ensemble Peregrina występował na wielu prestiżowych festiwalach w wielu krajach europejskich. Koncerty były transmitowane m.in. przez rozgłośnie Radio DRS2, BBC 3, Deutschlandfunk, SWR2, BR , Polskie Radio 2. Na zaproszenie Schola Cantorum Basiliensis, Agnieszka Budzińska-Bennett i Kelly Landerkin z ensemble Peregrina wykładały muzykę XII-wiecznej Akwitanii. Od 2011 należą one również do kadry badawczej tego insytutu.

 

 

td

Zobacz także