Zasypywanie przepaści

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

19.10.2016

Dziś tak się złożyło, że wszystkie godziny kanoniczne Liturgii Godzin odmawiałem indywidualnie. Wziąłem oficjum o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, mimo że nie przebywam na terenie diecezji, gdzie się go wspomina w liturgii. Rano byłem w Lublinie a potem pojechałem do Skórca k. Siedlec, do naszego nowicjatu, gdzie się zatrzymuję do jutra. Mam nadzieję, że już niedługo bł.

Po głosowaniu

6.10.2016

Parafrazując słowa Churchilla, wypowiedziane w 1938 r. po konferencji monachijskiej, PiS miał do wyboru wojnę albo hańbę, wybrał hańbę, a wojnę i tak będzie miał. Zdaję sobie sprawę, że sejmowa większość znalazła się pod ogromną presją, ale w innych sprawach, choćby w sprawie Trybunału, PiS umiał twardo forsować swoje projekty, doskonale wiedząc, że tylko rozjątrzą one drugą stronę sporu.

Na kanwie "linii kobiet"

3.10.2016

Gdybym mógł dodawać komentarze, nie robiłbym osobnego wpisu, tylko bym to napisał pod ostatnim znakomitym wpisem p. Agnieszki Myszewskiej-Dekert. Bardzo gorąco polecam zapis rozmowy z Grzegorzem Braunem w programie Jana Pospieszalskiego z 22 września, z fragmentami filmów Brauna "Eugenika" i "Nie o Mary Wagner" (pierwsze 23 minuty):

„Otchłań cywilizacyjna”

26.09.2016

Kilka dni temu posłanka PO Monika Wielichowska, uzasadniając sprzeciw wobec obywatelskiego projektu "Stop aborcji", powiedziała: „Nie zgadzamy się na prawo, które spycha nas w otchłań cywilizacyjną” (cytat za „Nasz Dziennik” z 23 września, str. 7, tekst red. Anny Ambroziak „Test prawości”).

„Tutaj spoczywa Fafik…”

25.09.2016

Kilka dni temu minęła 77. rocznica śmierci mojego Dziadka, kapitana Tadeusza Zachary, oficera sztabowego 15 DP, który zginął w Puszczy Kampinoskiej po bitwie nad Bzurą, podczas przebijania się do Warszawy. Jest specjalny portal o bohaterach bitwy nad Bzurą, na osobnych stronach są wyszczególnione wszystkie zidentyfikowane ofiary tej bitwy, jest tam też mój Dziadek.

Św. Jan Chryzostom a przypisana mu anafora

20.09.2016

Tydzień temu obchodziliśmy w liturgii wspomnienie św. Jana Chryzostoma, wielkiego Ojca Kościoła i biskupa Konstantynopola, wygnanego ze stolicy w 404 r. z powodu konfliktu z dworem cesarskim i zmarłego na wygnaniu.

O parafialnych perypetiach z Kanonem Rzymskim raz jeszcze

19.09.2016

Wczoraj celebrowałem niedzielną Eucharystię w mariańskiej parafii. Często w niedzielę stosuję Kanon Rzymski i tak też postanowiłem zrobić wczoraj, tym bardziej, że intencja Mszy świętej była za osoby żyjące, a w Kanonie jest możliwość wymienienia ich imion w ramach Memento za żyjących. Ministrantami byli chłopcy w wieku gimnazjalnym.

Nieoczekiwany komplement czyli podróże kształcą

18.09.2016

Chcę w tym wpisie opowiedzieć o pewnym drobnym ale sympatycznym zdarzeniu, jakie miałem tego lata, kiedy to w obcym mieście, przy budce z hot-dogami, nieoczekiwanie usłyszałem komplement o moich współbraciach zakonnych. Pozwalam sobie tylko z pewnych względów  zachować w dyskrecji wszelkie nazwy miejscowości, w świetle całego wpisu chyba będzie jasne dlaczego.

Głos „ludzi Chloe” po Mysterium Fascinans – sprawa liturgii tradycyjnej

16.09.2016

Bywało w poprzednich latach, że po rekolekcjach Mysterium Fascinans pisałem krótko swoje wrażenia. Tym razem nie mogę tego zrobić, gdyż po raz pierwszy nie brałem w nich udziału. Nie mogę więc dzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami, natomiast dotarły do mnie pewne echa „od ludzi Chloe” (por.

O św. Grzegorzu Wielkim i liturgii

3.09.2016

Przez ponad trzy miesiące nie dodawałem nowych wpisów na blogu. Ta przerwa nie była zamierzona, to po prostu tak wyszło, cały czas byłem czymś zaabsorbowany i nie miałem głowy do bloga. Teraz wracam do bardziej systematycznego dodawania nowych wpisów.

Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (6): Msze za zmarłych i podsumowanie całości

27.05.2016

Na koniec tego cyklu porównanie ostatniego bloku formularzy liturgicznych, czyli mszy za zmarłych.

W dalszej części używam skrótów:

Tin – Sakramentarz tyniecki

MReg – Missale Regulae (kopia papieskiego mszału z XIII w.)

MR 1474 – Mszał Rzymski „editio princeps” z 1474 r.

Krótkie postscriptum nt. Merle Haggarda

25.05.2016

Uzupełnienie wpisu poprzedniego. Już po jego zamieszczeniu odkryłem w sieci pożegnalną piosenkę Merle Haggarda, którą ułożył i nagrał w lutym, niecałe dwa miesiące przed śmiercią, gdy był już bardzo chory. Piosenka została upubliczniona 12 maja.

Merle Haggard (1937-2016)

22.05.2016

Wpis na temat zupełnie nietypowy, tak żeby na chwilę odejść od bardzo intensywnej „bieżączki”. Nie, nie, Merle Haggard nie był ani liturgistą ani moim współbratem zakonnym. Był jednym z najważniejszych współczesnych muzyków country. Zmarł w ubiegłym miesiącu, po długiej i ciężkiej chorobie, na swoim ranczo w Kalifornii, w dzień swoich 79. urodzin.

Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (5): Msze wotywne

16.05.2016

Kolejna partia euchologii Sakramentarza tynieckiego i Mszału Rzymskiego, którą trzeba ze sobą porównać, to formularze Mszy wotywnych.

W dalszej części używam skrótów:

Tin – Sakramentarz tyniecki

MReg – Missale Regulae (kopia papieskiego mszału z XIII w.)

"Pociechę przyniesie mi życie wieczne" - o. Jean Deshusses OSB

13.05.2016

To jest rodzaj glosy do mojego artykuliku z majowego "Oremus". W ramach cyklu o ważnych postaciach w historii liturgii napisałem zbiorczo o kilku bardzo ważnych XX-wiecznych badaczach źródeł łacińskich.

Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (4): Msze wspólne o świętych

9.05.2016

Commune sanctorum, czyli msze wspólne o świętych, to trzeci element do porównania Sakramentarza tynieckiego z Mszałem Rzymskim. Porównanie to wypada dość interesująco.

Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (3): Msze własne o świętych

4.05.2016

Drugi element euchologii, który należy ze sobą porównać to formularze Mszy własnych o świętych (Sanctorale).

W dalszej części używam skrótów:

Tin – Sakramentarz tyniecki

MReg – Missale Regulae (kopia papieskiego mszału z XIII w.)

Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (2): Msze roku liturgicznego

25.04.2016

Dzisiaj przedstawiam wynik porównania pierwszego elementu Sakramentarza tynieckiego z odpowiednią częścią Mszału Rzymskiego. Jest to Temporale, czyli formularze mszalne okresów roku liturgicznego.

 

W dalszej części używam skrótów:

Tin – Sakramentarz tyniecki

Sakramentarz tyniecki a Mszał rzymski (1): Wprowadzenie

18.04.2016

Na końcu cyklu o Sakramentarzu tynieckim (wpis z 5 lutego) zapowiadałem porównanie tej księgi z Mszałem Rzymskim, dla ustalenia relacji między tymi księgami. Chodzi o próbę określenia miejsca Sakramentarza tynieckiego w genealogii Missale Romanum, czyli o dość istotny aspekt historii naszej księgi. Spełniam niniejszym tamtą zapowiedź.

Jak wyglądała liturgia chrztu Mieszka I?

13.04.2016

Tym wpisem chcę uczcić Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Celowo zamieszczam ten wpis dzisiaj, w przeddzień prawdopodobnej rocznicy chrztu naszego księcia Mieszka. Spróbujmy, na ile jest to możliwe, opisać liturgię chrztu sprzed 1050 lat.

Ostatnio najpopularniejsze

Blog „Kairos”
(…)
Blog „Zasypywanie przepaści”
Gdybym mógł dodawać komentarze, nie robiłbym osobnego wpisu, tylko bym to napisał pod ostatnim znakomitym wpisem p. Agnieszki Myszewskiej-Dekert. Bardzo gorąco polecam zapis rozmowy z Grzegorzem Braunem w programie Jana Pospieszalskiego z 22 września, z fragmentami filmów Brauna...
Blog „Zasypywanie przepaści”
Parafrazując słowa Churchilla, wypowiedziane w 1938 r. po konferencji monachijskiej, PiS miał do wyboru wojnę albo hańbę, wybrał hańbę, a wojnę i tak będzie miał. Zdaję sobie sprawę, że sejmowa większość znalazła się pod ogromną presją, ale w innych sprawach, choćby w sprawie Trybunału, PiS umiał...

O autorze

Zasypywanie przepaści

Maciej Zachara MIC

Marianin. Rocznik 1966. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". Ojciec duchowny Seminarium Księży Marianów w Lublinie. Prezbiter wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce. Odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie. Stała współpraca z miesięcznikiem "Oremus".

Szczególne zainteresowania: historia liturgii chrztu i bierzmowania, rozwój obrzędów Mszy świętej, wzajemna relacja Mszałów Pawła VI i Piusa V.

M T W T F S S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar

Lubiane na Facebooku