Zasypywanie przepaści

Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (6): Msze za zmarłych i podsumowanie całości

27.05.2016

Na koniec tego cyklu porównanie ostatniego bloku formularzy liturgicznych, czyli mszy za zmarłych.

W dalszej części używam skrótów:

Tin – Sakramentarz tyniecki

MReg – Missale Regulae (kopia papieskiego mszału z XIII w.)

MR 1474 – Mszał Rzymski „editio princeps” z 1474 r.

Krótkie postscriptum nt. Merle Haggarda

25.05.2016

Uzupełnienie wpisu poprzedniego. Już po jego zamieszczeniu odkryłem w sieci pożegnalną piosenkę Merle Haggarda, którą ułożył i nagrał w lutym, niecałe dwa miesiące przed śmiercią, gdy był już bardzo chory. Piosenka została upubliczniona 12 maja.

Merle Haggard (1937-2016)

22.05.2016

Wpis na temat zupełnie nietypowy, tak żeby na chwilę odejść od bardzo intensywnej „bieżączki”. Nie, nie, Merle Haggard nie był ani liturgistą ani moim współbratem zakonnym. Był jednym z najważniejszych współczesnych muzyków country. Zmarł w ubiegłym miesiącu, po długiej i ciężkiej chorobie, na swoim ranczo w Kalifornii, w dzień swoich 79. urodzin.

Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (5): Msze wotywne

16.05.2016

Kolejna partia euchologii Sakramentarza tynieckiego i Mszału Rzymskiego, którą trzeba ze sobą porównać, to formularze Mszy wotywnych.

W dalszej części używam skrótów:

Tin – Sakramentarz tyniecki

MReg – Missale Regulae (kopia papieskiego mszału z XIII w.)

"Pociechę przyniesie mi życie wieczne" - o. Jean Deshusses OSB

13.05.2016

To jest rodzaj glosy do mojego artykuliku z majowego "Oremus". W ramach cyklu o ważnych postaciach w historii liturgii napisałem zbiorczo o kilku bardzo ważnych XX-wiecznych badaczach źródeł łacińskich.

Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (4): Msze wspólne o świętych

9.05.2016

Commune sanctorum, czyli msze wspólne o świętych, to trzeci element do porównania Sakramentarza tynieckiego z Mszałem Rzymskim. Porównanie to wypada dość interesująco.

Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (3): Msze własne o świętych

4.05.2016

Drugi element euchologii, który należy ze sobą porównać to formularze Mszy własnych o świętych (Sanctorale).

W dalszej części używam skrótów:

Tin – Sakramentarz tyniecki

MReg – Missale Regulae (kopia papieskiego mszału z XIII w.)

Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (2): Msze roku liturgicznego

25.04.2016

Dzisiaj przedstawiam wynik porównania pierwszego elementu Sakramentarza tynieckiego z odpowiednią częścią Mszału Rzymskiego. Jest to Temporale, czyli formularze mszalne okresów roku liturgicznego.

 

W dalszej części używam skrótów:

Tin – Sakramentarz tyniecki

Sakramentarz tyniecki a Mszał rzymski (1): Wprowadzenie

18.04.2016

Na końcu cyklu o Sakramentarzu tynieckim (wpis z 5 lutego) zapowiadałem porównanie tej księgi z Mszałem Rzymskim, dla ustalenia relacji między tymi księgami. Chodzi o próbę określenia miejsca Sakramentarza tynieckiego w genealogii Missale Romanum, czyli o dość istotny aspekt historii naszej księgi. Spełniam niniejszym tamtą zapowiedź.

Jak wyglądała liturgia chrztu Mieszka I?

13.04.2016

Tym wpisem chcę uczcić Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Celowo zamieszczam ten wpis dzisiaj, w przeddzień prawdopodobnej rocznicy chrztu naszego księcia Mieszka. Spróbujmy, na ile jest to możliwe, opisać liturgię chrztu sprzed 1050 lat.

Początki rytu świecy w Polsce

9.04.2016

Jako postscriptum do mini-cyklu wpisów o rycie wręczenia świecy chrzcielnej chciałem dodać jeszcze świadectwo Pontyfikału Płockiego z XII wieku.

Z okazji Dnia Świętości Życia

4.04.2016

Znów wpis na tematy bieżące, związany z dzisiejszą uroczystością Zwiastowania, będącą Dniem Świętości Życia, jak też nawiązujący do przygotowywanego obywatelskiego projektu ustawy w pełni chroniącej życie poczęte, wspartego  wczorajszym głosem prezydium Episkopatu.

Świeca w liturgii chrzcielnej – w poszukiwaniu genezy obrzędu (4): podsumowanie

3.04.2016

Czas na podsumowanie danych, które analizowaliśmy w trzech poprzednich wpisach. Cały czas pytamy o genezę rytu wręczenia świecy w liturgii rzymskiej.

 

Świeca w liturgii chrzcielnej – w poszukiwaniu genezy obrzędu (3)

2.04.2016

W poprzednich wpisach śledziliśmy dzieje liturgicznego obrzędu wręczenia świecy neofitom. Doszliśmy do dwóch najstarszych ksiąg liturgicznych zawierających ten obrzęd, czyli do Sakramentarza z Saint-Denis i Sakramentarza Drogona. Obie księgi powstały w północnej Francji w IX w.

Świeca w liturgii chrzcielnej – w poszukiwaniu genezy obrzędu (2)

31.03.2016

C.d. wpisu przedwczorajszego. Po dwóch dniach odpoczynku idziemy dalej „w górę rzeki” od źródeł liturgicznych współczesnych do najstarszych, śledząc historię rytu wręczenia świecy w liturgii chrzcielnej. Zaczynamy od przeniesienia się do XII-wiecznego Rzymu.

 

5. Pontyfikał Rzymski (koniec XII w.)

Świeca w liturgii chrzcielnej – w poszukiwaniu genezy obrzędu (1)

29.03.2016

Pomyślałem, że w Oktawie Wielkanocy dobrze jest zająć się tematem liturgii chrzcielnej. Od jakiegoś czasu chodzi za mną temat rytu wręczenia świecy. Jest to trzeci i ostatni ryt pochrzcielny, po namaszczeniu krzyżmem i nałożeniu białej szaty.

Jeszcze o obmyciu nóg – zdanie odrębne

28.03.2016

Nie chciałem wchodzić z tym wpisem w Wielkim Tygodniu, celowo odłożyłem to o kilka dni, tym bardziej, że kończyłem wtedy przygotowywać mini-cykl wpisów o historii i genezie rytu wręczenia świecy w liturgii chrzcielnej, co zacznę zamieszczać jutro. Z drugiej strony nie chciałem pomijać milczeniem tego tematu, który wywołał ożywioną dyskusję.

Instruktaż dla dzieci jak sprofanować Najświętszy Sakrament

18.03.2016

Być może każdy już wie o co chodzi, bo o sprawie robi się głośno, ale myślę, że im więcej nagłaśniania sprawy tym lepiej. Chodzi oczywiście o książkę dla dzieci niemieckiej autorki Sophie Scherrer „Mała Nina” (wydawnictwo Wilga, Warszawa 2015).

o. Stanisław Papczyński - kanonizacja!

15.03.2016

W tym wpisie chcę się podzielić swoją wielką radością z ogłoszonej dziś oficjalnie zapowiedzi kanonizacji bł. Stanisława Papczyńskiego, założyciela mojej wspólnoty zakonnej, czyli Zgromadzenia Księży Marianów. Kanonizacja odbędzie się 5 czerwca (niedziela) w Watykanie.

Tutaj można przeczytać oficjalny komunikat:

Modlitwy za ojczyznę, za głowę państwa i o zachowanie pokoju

9.03.2016

Ten wpis to moja reakcja na wydarzenia bieżące.

Ostatnio najpopularniejsze

Ars Celebrandi 2016
Msza św. w rycie dominikańskim otworzyła 4 sierpnia tegoroczne rekolekcje Ars Celebrandi. Organizatorzy wybrali ten stary ryt zakonny, gdyż w pierwszym dniu warsztatów, według tradycyjnego kalendarza, przypada uroczystość założyciela Zakonu Braci Kaznodziejów, św. Dominika.
Benedyktyni
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu organizuje intensywne spotkanie z wielowiekową tradycją chorału gregoriańskiego – w formie płynnie łączącej konferencje z zajęciami praktycznymi. Uczestnicy zajmą się chorałem wieloaspektowo. Kolejna edycja odbędzie się od 6 do 11 września.
Koncert Sakhioba
W Jarosławiu na Podkarpaciu rozpoczął się festiwal „Pieśń Naszych Korzeni”. To najważniejsze w Polsce spotkanie praktyków i teoretyków muzyki liturgicznej. 24 edycja festiwalu poświęcona jest tematyce mitów. Badacze będą zastanawiać się, jaką rolę i wpływ na kulturę miały...

O autorze

Zasypywanie przepaści

Maciej Zachara MIC

Marianin. Rocznik 1966. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". Ojciec duchowny Seminarium Księży Marianów w Lublinie. Prezbiter wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce. Odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie. Stała współpraca z miesięcznikiem "Oremus".

Szczególne zainteresowania: historia liturgii chrztu i bierzmowania, rozwój obrzędów Mszy świętej, wzajemna relacja Mszałów Pawła VI i Piusa V.

M T W T F S S
1
 
2
 
3
 
 
 
 
 
 
 
 
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
Add to calendar

Lubiane na Facebooku