Pomiędzy

Trwa czas między jedną ważną uroczystością o drugą. Nasz dominikański czas. Oczekiwanie na Jarmark św. Jacka, który zacznie się w piątek.

O tym, co będzie na Jarmarku, można przeczytać na stronie (a i napisać można, bo jest tam blog). Podkreślam trzy elementy: historyczny, misyjny i charytatywny.

W piątek o. Rajmund, nasz senior, opowie o dziejach odbudowy kościoła i klasztoru. To rzadka okazja, żeby obejrzeć stare zdjęcia i wysłuchać opowieści o nowym początku klasztoru św. Jacka.

Jak co roku, swoje stoisko będzie miała wspólnota Chleb życia, która pomaga ubogim żyć godnie.

Wątek misyjny to obecna na Jarmarku fundacja Pomoc Kościołowi w potrzebie oraz Pracownia pana Tworzydły. Na czym polega misyjny charakter Pracowni? Przyjdźcie i zobaczcie.

Trwam w dziękczynieniu – za św. Dominika, za św. Jacka, za moich braci z tutejszego klasztoru. Myślę o o. Fabianie Birkowskim, który posługę nadwornego kaznodziei przyjął po ks. Piotrze Skardze. O tych braciach, którzy pozostali w zadżumionym mieście. Wspominam o. Ludwika Pozorę, który poniósł śmierć męczeńską z rąk szwedzkich najeźdźców. Pamiętam o tych, którzy podnosili klasztor i kościół z gruzów. O braciach, którzy przewędrowali Polskę wzdłuż i wszerz, głosząc misje i rekolekcje. Dziękuję za obecny czas: za msze roczne, za Triduum, za kazania i wykłady o. Jacka, za Sto pociech… Tylu braci, tak różnych, nie do podsumowania jednym hasłem: "A bo dominikanie są tacy lub owacy". Bogu dzięki.

We wspomnieniach o naszych zmarłych braciach często się mówi: "kochał Zakon". A ja jestem wdzięczny za sympatię i przywiązanie do naszego zakonu wszystkich braci i sióstr spoza naszej wspólnoty: tych, którzy przychodzą do św. Jacka pomodlić się i poprosić o spowiedź; tych, którzy dzięki łasce chrztu narodzili się do nowego życia; księży, którzy zapraszają nas na rekolekcje; sióstr, które korzystają z naszej spowiedniczej posługi. Przerywam to wyliczanie.

Każdego, kto to czyta, proszę o modlitwę za braci od św. Jacka: o wierność charyzmatowi, czyli o spełnione, piękne życie.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Urodzony w 1970 r., dominikanin, filolog klasyczny, teolog, doktor muzykologii, duszpasterz, katecheta, recenzent muzyczny, eseista i tłumacz, mieszka w czeskiej Pradze, gdzie opiekuje się polską parafią. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.