20.03.2011, O szatach liturgicznych
II Niedziela Przygotowania Paschalnego i scena Przemienienia Jezusa z Jego lśniącymi szatami w dzisiejszej Ewangelii przypomniała mi kilka sytuacji, gdy byłem świadkiem lekceważącego podejścia do używania odpowiednich szat liturgicznych. Pewnie trochę, a może bardziej niż trochę, narażę się ojcom zakonnym, którzy noszą białe habity, ale zapewne nie wszystkim. Bo właśnie byłem świadkiem, jak jeden z takich ojców zamiast ubrać albę i stułę do Eucharystii, na habit założył jedynie stułę i był gotowy do sprawowania Mszy świętej.
II Niedziela Przygotowania Paschalnego i scena Przemienienia Jezusa z Jego lśniącymi szatami w dzisiejszej Ewangelii przypomniała mi kilka sytuacji, gdy byłem świadkiem lekceważącego podejścia do używania odpowiednich szat liturgicznych. Pewnie trochę, a może bardziej niż trochę, narażę się ojcom zakonnym, którzy noszą białe habity, ale zapewne nie wszystkim. Bo właśnie byłem świadkiem, jak jeden z takich ojców zamiast ubrać albę i stułę do Eucharystii, na habit założył jedynie stułę i był gotowy do sprawowania Mszy świętej. Niestety – wedle przepisów – nie był gotowy. Odpowiednie szaty liturgiczne mówią bowiem o funkcji, jaką spełniamy w liturgii. I ważne jest, aby o tym pamiętać.
Aby wzmocnić mój głos przytoczę Jana Pawła II, który w Liście do kapłanów z 1980 roku tak napisał o księżach sprawujących w obozach koncentracyjnych Mszę świętą bez ołtarza i szat liturgicznych: "Jeśli jednak w tych warunkach było to dowodem heroizmu i musiało budzić najgłębsze zaufanie, to w warunkach normalnych nieliczenie się z przepisami liturgicznymi musi być odbierane jako brak poszanowania dla Eucharystii – podyktowany może indywidualizmem, a może bezkrytycznym stosunkiem do lansowanych opinii, a może nawet jakimś brakiem ducha wiary".
A przecież szaty kapłana są ważne, bo występuje in persona Christi Capitis.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Marcowy numer „W drodze”: Sojusz ołtarza z...
Marcowy miesięcznik „W drodze” już w sprzedaży - a w nim między innymi o niedawno zmarłym założycielu... więcej
-
Śladami katechumenów: Disciplina arcani – tajemnice życia...
Kolejnym etapem na drodze przygotowania bliższego do przyjęcia sakramentu chrztu jest rzeczywistość opisana terminem disciplina... więcej
-
Liturgia w soczewce: II niedziela Wielkiego Postu,...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
Ks. Marcin Kołodziej
Urodzony 24 lipca 1981 roku, święcenia prezbiteratu przyjął 20 maja 2006 roku w Archikatedrze Wrocławskiej. Magisterium z teologii w zakresie liturgiki zdobył w 2005 na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Na tej uczelni w 2009 roku obronił licencjat, a w 2012 roku doktorat z teologii w zakresie prawa kanonicznego. Specjalizuje się w prawie liturgicznym. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie. Należy do Rady kapłańskiej Archidiecezji Wrocławskiej oraz jest sekretarzem Komisji ds. liturgii Archidiecezji Wrocławskiej.