6 sposób modlitwy św. Dominika

W czwartek, 14 czerwca, w kościele ss. Dominikanek „Na Gródku” (ul. Mikołajska 21) odbędzie się ostatnia przed wakacjami konferencja z cyklu „9 sposobów modlitwy św. Dominika”, organizowanego w ramach obchodów 750-lecia śmierci św. Jacka oraz 800-lecia powstania pierwszego klasztoru mniszek dominikańskich.

Zapraszamy „ na Gródek” na godzinę 18.00, o której rozpoczniemy I nieszpory uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, po których o. Michał Paluch OP opowie o 6 sposobie modlitwy św. Dominika – o modlitwie krzyża:

„Widywano Świętego Dominika, jak modlił się wznosząc ręce i rozciągając je szeroko na podobieństwo krzyża. Stał tak wyprostowany, jak długo tylko mógł. Nie podejmował tego rodzaju modlitwy, jeśli nie uznał natchniony przez Boga duchem męstwa, że ma uczynić coś wielkiego i cudownego. Braciom nie zabraniał tak się modlić ani im tego nie zalecał. Korzenie takiej modlitwy tkwiły w nauce Psałterza Dawidowego, w ogniu Eliasza, w miłości Chrystusa, w oddaniu, jakie Bóg żywi dla człowieka.”

Spotkanie, jak zawsze, zakończy uroczysta adoracja Najświętszego Sakramentu.

O. Michał Paluch jest od 2002 r. dyrektorem Instytutu Tomistycznego w Warszawie, wykłada również teologię dogmatyczną w Kolegium oo. Dominikanów w Krakowie. Przez cztery lata studiował w szwajcarskim Fryburgu, co zostało w 2001 r. zwieńczone obroną pracy doktorskiej: Wspiera nas głębia Bożej miłości. Ewolucja doktryny o predestynacji w dziele świętego Tomasza z Akwinu (polskie tłumaczenie tytułu). Jest redaktorem wydanej w 2005 r. książki Święty Tomasz teolog, a także autorem Traktatu o zbawieniu, zawartego w III tomie Dogmatyki, wydawanej przez Więź. Obecnie mieszka w klasztorze na warszawskim Służewiu.

el

Eliza Litak

Zobacz także