A Guardini dziś powiedział…
Pewna moja znajoma opowiadała mi ostatnio, jak dzięki pismom Romano Guardiniego (zdaje się, że chodziło o wybór "Bóg daleki, Bóg bliski") odkrywała przed laty sens liturgii. Wrażenie było tak silne, że codziennie dzieliła się z mamą tym, co wyczytała mówiąc: "A Guardini dziś powiedział..." W związku ze spuścizną wielkiego teologa mam propozycję dla czytelników.
Otóż książka Guardiniego pt. "O duchu liturgii" to moim zdaniem doskonały punkt wyjścia do rozmowy o sprawach, którym służy DOL. To, czy taka rozmowa toczyłaby się na tym blogu czy gdzie indziej, to sprawa drugorzędna. Ważne, żeby była. Bo to przecież istotne, żeby zrozumieć, co powiedział Guardini. Dlaczego? Bo warto się uczyć od mistrzów.
Czego oczekuję? Prostych i konkretnych deklaracji. Czy ktoś chciałby się włączyć w taką dyskusję? A może ona się już gdzieś toczy?
Ze swej strony wyrażam gotowość zagajania i moderowania dyskusji wokół kolejnych rozdziałów książki.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Niedziela Słowa Bożego: o lekcjonarzu z kantorem
W trzecim odcinku o. Łukasz Miśko OP rozmawia o roli śpiewu w Liturgii Słowa z... więcej
-
Śpiew Ewangelii – 4 niedziela zwykła, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
To może być ostatni dzwonek – recenzja „Rozmów...
Czasem metaforyczność tytułu książki przerasta oczekiwania samego autora. Ostatni dzwonek. Rozmowy o przyszłości lekcji religii,... więcej
Błażej Matusiak OP
Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.