Abp Marini zaakceptował przebieg liturgii w Warszawie

Ceremoniarz papieski abp Piero Marini zaakceptował szczegóły liturgii z udziałem Benedykta XVI w Warszawie. Wizytował on miejsca liturgii i uzgadniał ostatnie szczegóły podczas pobytu w stolicy 24 kwietnia.

Gość ze Stolicy Apostolskiej odwiedził archikatedrę św. Jana Chrzciciela, gdzie Benedykt spotka się 25 maja z duchowieństwem. Ojciec Święty przyjedzie do katedry papamobile ok. 12.30. Jak poinformował KAI ks. Józef Górzyński, liturgista z archidiecezji warszawskiej, w katedrze zgromadzeni będą biskupi oraz przedstawiciele duchowieństwa ze wszystkich polskich diecezji, w sumie ok. 1 tys. osób.

Benedykt XVI najpierw pomodli się przed Najświętszym Sakramentem w Kaplicy Baryczków, a następnie przejdzie do prezbiterium, gdzie powita go metropolita warszawski Prymas Polski kard. Józef Glemp. Następnie zgromadzeni wysłuchają fragment Pisma św., a Papież wygłosi przemówienie do zgromadzonych, a na zakończenie udzieli im błogosławieństwa.

Ważnym momentem będzie nawiedzenie dwóch kaplic, w których znajdują się groby Prymasów Polski: kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Agusta Hlonda. W czasie tego nawiedzenia będzie odśpiewana pieśń "Gaude Mater Polonia" oraz "Regina coeli".

Centralnym momentem liturgicznym podczas pobytu w Warszawie będzie Msza św. pod przewodnictwem Benedykta XVI 26 maja, która rozpocznie się o godz. 9.30 na Placu Piłsudskiego. Mszę będą koncelebrować biskupi z całej Polski oraz członkowie orszaku papieskiego, w sumie ponad 100 osób. Specjalnie dla nich przygotowane są zakrystie w pomieszczeniach Garnizonu Warszawy.

Msza będzie sprawowana po polsku i po łacinie. Na zakończenie przewidziane jest końcowe błogosławieństwo papieskie, które obejmuje także przedmioty przyniesione w tym celu, m.in. kamienie węgielne. Punktem szczególnym Mszy będzie koronacja obrazu matki Bożej z Piotrkowi Trybunalskiego. Przewiduje się, że w tej Eucharystii weźmie udział ok. pół miliona osób, w tym pielgrzymi ze Wschodu.

Abp Marini zaakceptował propozycje przebiegu liturgii przedstawione przez komitet przygotowujący ją w archidiecezji warszawskiej, podejmując decyzję w miejscach pozostawionych do jego rozstrzygnięcia. Papieski ceremoniarz zaakceptowany także przygotowany specjalny Mszał, w którym znajdują się dokładne schematy uroczystości liturgicznych wraz z czytaniami z Pisma Świętego po polsku, włosku i łacinie. Mszał ten, po akceptacji przez abp Mariniego przebiegu pozostałych papieskich liturgii, wyda Stolica Apostolska w kilkudziesięciu egzemplarzach. Będzie on służył jako główna księga liturgiczna podczas wizyty Benedykta XVI w Polsce. Posługiwać się nim będą służby liturgiczne i wszyscy koncelebransi papieskich liturgii.

W czasie pobytu w Warszawie abp Marini odwiedził także luterański kościół pw. św. Trójcy, gdzie Papież odbędzie 25 maja o 19.00 spotkanie ekumeniczne. Wszystkie szczegóły przebiegu nabożeństwa zostały zaakceptowane przez abp Mariniego, przedstawicieli Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE). – Abp Marini powiedział, że wersja przebiegu nabożeństwa, która jeszcze do wczoraj była robocza jest już wersją ostateczną – poinformował KAI ks. Sławomir Sikora, odpowiedzialny za te przygotowania ze strony Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Benedykta XVI powitają przy wejściu do świątyni przedstawiciele PRE: jej prezes abp Jeremiasz z Kościoła prawosławnego oraz bp Janusz Jagucki z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, w programie jest krótka modlitwa, potem pierwszą lekcję odczyta kobieta z Kościoła luterańskiego, psalm responsoryjny zaśpiewa chór z prawosławnej katedry Marii Magdaleny, a Ewangelię przeczyta diakon, po czym Papież wygłosi homilię. Na zakończenie przewidziane jest przemówienie abp. Jeremiasza.

Liturgia będzie sprawowane po polsku i włosku. W spotkaniu ma uczestniczyć ok. 450 osób, przede wszystkim zwierzchnicy 7 Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, biskupi luterańscy oraz zaproszeni goście.

inf. KAI

 

Zobacz także