Aktywne uczestnictwo

Dobrze, że celem ostatniego soboru było umożliwienie wiernym pełniejszego, aktywnego uczestnictwa w liturgii. Jednak w związku z tym pojawiły się założenia, z którymi można spotkać się i dziś, a które prawdopodobnie nie przysłużyły się dobru liturgii, czyli w konsekwencji dobru wiernych. Wymienię kilka, które nie należą do najbardziej liberalnych.

Wszystkie części liturgii powinny być sprawowane w języku zrozumiałym dla wszystkich.

Wszystkie śpiewy, z wyjątkiem należących do celebransa powinny być wykonywane przez wszystkich.

Liturgia powinna być jak najbardziej urozmaicona, tak pod względem tekstów, jak i śpiewów.

Liturgia powinna być przystępna, bliska człowiekowi, na miarę jego zdolności recepcji i rozumienia.

Liturgia powinna budować poczucie wspólnoty.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marek Rojszyk OP

Marek Rojszyk OP na Liturgia.pl

Dominikanin. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się praktyką wykonywania chorału gregoriańskiego. Uczestniczył w nagraniu czterech płyt i brał udział w licznych przedsięwzięciach liturgiczno-muzycznych, szczególnie w zakresie rekonstrukcji dominikańskiej tradycji śpiewu. Pracuje nad popularyzacją chorału gregoriańskiego w środowisku akademickim. Obecnie prowadzi zajęcia z chorału gregoriańskiego odbywające się w ramach działalności Stowarzyszenia „Sztuka Żywota” w Warszawie. Prowadzi bloga pt. "Obyś miał ciało!" w serwisie Liturgia.pl.