Ambasadorzy nieba
Wbrew pozorom, żadna niedziela nie jest zwykła, ponieważ celebrujemy samego Boga, Jego miłość. W tym w tym kluczu liturgia zawsze nas przekracza i zaskakuje. Komentarz do tekstów mszy świętej można zatem skupić na dwóch słowach. Mianowicie, warto się zastanowić, co to znaczy, że mamy korzystać z łaski dającej zbawienie.
Komentarz do liturgii XIV niedzieli zwykłej roku B
Wbrew pozorom, żadna niedziela nie jest zwykła, ponieważ celebrujemy samego Boga, Jego miłość. W tym w tym kluczu liturgia zawsze nas przekracza i zaskakuje. Komentarz do tekstów mszy świętej można zatem skupić na dwóch słowach. Mianowicie, warto się zastanowić, co to znaczy, że mamy korzystać z łaski dającej zbawienie. O to modlimy się po Komunii, a czy na pewno rozumiemy co to jest łaska, czym jest zbawienie?
Bez wątpienia nadużywamy tych słów nie tylko na ambonach, ale również w „duchowych rozmowach”, a może nawet w modlitwie. Każde z nich reprezentuje niczym ambasador potężną rzeczywistość.
Chrześcijanie są powołani do tego, by modlić się całym sobą także wolą i rozumem. Mamy ogromne możliwości poznania kim jest Bóg, jak działa i do czego nas wzywa. Do nawrócenia z lenistwa duchowego i intelektualnego w pierwszej kolejności muszę wezwać sam siebie. Zacznijmy zatem już teraz od konkretów – krótko i węzłowato. (Rozwinięcie – rozwiązanie – pozostawiam każdemu na indywidualną medytację).
Łaska, to wszelkie działanie Boga, które prowadzi człowieka do zbawienia, czyli pełni życia w Nim samym. Ta ascetyczna definicja domaga się kerygmatu: [Bóg] posłał swe słowo synom Izraela, zwiastując im pokój przez Jezusa Chrystusa. On to jest Panem wszystkich. Wiecie, co się działo w całej Judei, począwszy od Galilei, po chrzcie, który głosił Jan. Znacie sprawę Jezusa z Nazaretu, którego Bóg namaścił Duchem Świętym i mocą. Dlatego że Bóg był z Nim, przeszedł On dobrze czyniąc i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą diabła. A my jesteśmy świadkami wszystkiego, co zdziałał w ziemi żydowskiej i w Jerozolimie. Jego to zabili, zawiesiwszy na drzewie. Bóg wskrzesił Go trzeciego dnia i pozwolił Mu ukazać się nie całemu ludowi, ale nam, wybranym uprzednio przez Boga na świadków, którzyśmy z Nim jedli i pili po Jego zmartwychwstaniu. On nam rozkazał ogłosić ludowi i dać świadectwo, że Bóg ustanowił Go sędzią żywych i umarłych. Wszyscy prorocy świadczą o tym, że każdy, kto w Niego wierzy, przez Jego imię otrzymuje odpuszczenie grzechów.
Jeśli łaska i zbawienie to ambasadorzy Kraju – Nieba, to warto sobie uświadomić, że to właśnie my jesteśmy obywatelami tej Ziemi. Zatem poznanie tego Państwa: jego Kultury i Historii, Konstytucji i Prawa, Władcy i Mieszkańców, to nie tylko turystyczna czy wakacyjna przyjemność, ale obowiązek patriotyczny par excellence.
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Licheń: Rozpoczęły się siódme warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”
W czwartek 9 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rozpoczęła się siódma edycja warsztatów liturgicznych... więcej
-
Licheń: W sanktuarium ruszyły warsztaty liturgiczne „Ars...
Mszą św. wotywną w intencji warsztatów oraz procesją błagalną z odśpiewaniem litanii do wszystkich świętych... więcej
-
Licheń: W lipcu warsztaty Ars Celebrandi po...
Tegoroczna edycja warsztatów „Ars Celebrandi”, już szósta, odbędzie się w dniach 11-18 lipca 2019 r.... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej
-
15 mar
W marcu drugie seminarium z cyklu „Konsekrować świat”
Rozpoczął się marzec, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliża się drugie spotkanie… więcej
Stanisław Nowak OP
Dominikanin, kantor, rekolekcjonista. Absolwent teologii na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Pracę magisterską poświęcił zagadnieniu egzegezy wyrażenia „pieśń nowa” w Starym Testamencie. Pracownik Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Od lat zajmuje się wtajemniczeniem w chrześcijaństwo ochrzczonych dorosłych oraz mistagogią. Uczy chorału młodych dominikanów oraz prowadzi grupę modlitwy średniowiecznym śpiewem – Vigilantes.