Armenia: Poświęcenie Krzyżma świętego
W Eczmiadzynie, siedzibie najwyższego patriarchy i katolikosa wszystkich Ormian Garegina II, odbyła się ceremonia poświęcenia Krzyżma Świętego. Następnie otrzymały je wszystkie diecezje Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w kraju i w diasporze. Uroczystość, która odbywa się raz na siedem lat, tym razem miała charakter ekumeniczny – uczestniczyli w niej m.in. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I i prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri.
Krzyżmo Święte, będące mieszaniną oliwy i balsamu, jest używane do namaszczania przy udzielaniu sakramentów chrztu i bierzmowania, a także przy udzielaniu święceń biskupich i kapłańskich oraz przy poświęcaniu świątyń. W Kościele katolickim Krzyżmo poświęca biskup razem z olejem chorych i olejem katechumenów podczas mszy Krzyżma Świętego co roku w Wielki Czwartek. W Ormiańskim Kościele Apostolskim czyni to katolikos raz na siedem lat, po czym rozdziela je między diecezje ormiańskie na całym świecie. Ostatni raz dokonano tego we wrześniu 2001 r., w czasie obchodów 1700. rocznicy chrztu Armenii.
Krzyżmo, które Garegin II wręczył biskupom zgromadzonym w Eczmiadzynie, umieszczono w specjalnych naczyniach w kształcie włóczni, która przebiła bok Chrystusa. Stojący na czele delegacji Kościoła katolickiego kard. Sandri przekazał uczestniczącym w uroczystościach dostojnikom i pielgrzymom osobiste przesłanie od Benedykta XVI. Przybyłych do Armenii hierarchów przyjął 29 września prezydent tego kraju – Serż Sargisjan. Powiedział on, iż Krzyżmo ma dla jego rodaków szczególne symboliczne znaczenie, niczym magnes przyciąga bowiem rozsianych po całym świecie Ormian do Świętego Eczmiadzynu.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – 3 niedziela zwykła, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Modlitwa wiernych na 3. niedzielę zwykłą roku B
Propozycja modlitwy wiernych na III niedzielę zwykłą roku B. Z wiarą i ufnością przedstawmy dobremu... więcej
-
Pigułka prawdy – Recenzja „Teologii dla początkujących” F. Sheeda
Lubię „pracować” z książką, praktycznie każda pozycja z mojej biblioteczki pełna jest podkreśleń, zaznaczeń czy... więcej