Augustów: Warsztaty muzyczno-liturgiczne

W piątek, 18 grudnia, po raz kolejny ruszają ogólnopolskie warsztaty liturgiczno-muzyczne. Najbliższa edycja odbędzie się pod hasłem „Dzieciątko się narodziło”. Tym razem w Augustowie, w diecezji Ełckiej, przy współpracy augustowskiego starosty. Dzięki warsztatom ludzie przekonują się, że muzyka w kościele może być wykonywana profesjonalnie - zapewnia jeden z prowadzących, Hubert Kowalski. 

Warsztaty będą odbywały się w domu Fundacji Cordis przy ul. Jeziornej 31. Poprowadzą je: kompozytor, śpiewak i dyrygent Paweł Bębenek, kompozytor, dyrygent, producent muzyczny, kontrabasista i wokalista, Hubert Kowalski, oraz śpiewak, dyrygent i kompozytor Piotr Pałka.

W 2003 roku Paweł Bębenek razem z Piotrem Pałką zaproponował OO. Dominikanom w Krakowie zorganizowanie warsztatów. Ówczesny przeor ojciec Jakub Kruczek zgodził się początkowo zorganizować spotkanie tylko dla scholi krakowskich. Zdobyte wtedy doświadczenia organizatorzy mogli wykorzystać jednak już rok później, kiedy warsztaty po raz pierwszy zorganizowano na skalę ogólnopolską. Tam się zaczęło, ale dzisiaj nie można już tego kojarzyć tylko z dominikanami. To już jest wspólne dobro – powiedział Bębenek dziennikarzowi Gościa Niedzielnego, Jackowi Dziedzinie. Wypowiedź ukazała się w tekście Ten śpiew nie może kłamać, 14 listopada 2007 roku.

Warsztaty zorganizowano już między innymi w Krakowie, Gietrzwałdzie, Toruniu, Warszawie, Chorzowie, Legnicy, Łomży, Koninie, Wrocławiu, Karpaczu i wielu innych miastach Polski. Celem tych spotkań jest podnieść jakość muzyki religijnej wykonywanej podczas liturgii. Niektórzy są zamknięci na wszelkie zmiany, także część organistów – mówi Paweł Bębenek. Nie chcą przekroczyć pewnej bariery, bo myślą, że kultura wysoka to tylko Bach – dodaje. Liturgia wymaga czegoś prostego. My komponujemy i pokazujemy, że piękną liturgię można stworzyć na różne sposoby – wyjaśnia Hubert Kowalski. Na warsztatach ludzie przekonują się, że muzyka w kościele może być wykonywana profesjonalnie – zapewnia we wspomnianym już artykule. Spotkania gromadzą pasjonatów z całej Polski, którzy dowiadują się tam, jak połączyć tradycyjne pieśni, z nowymi interpretacjami i utworami, dobierając odpowiednie instrumentarium.

W końcu znalazłam miejsce, gdzie są ludzie, którzy kochają muzykę tak, jak ja i chcą swoim głosem, bądź grą na instrumencie, chwalić Pana Boga – mówi o swoim pierwszym doświadczeniu z warsztatami, które odbyły się w Warszawie u Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w kwietniu 2009r, Sonia Wałamaniuk. Prywatnie studentka drugiego roku nauk o rodzinie UKSW w Warszawie, która razem ze swoją koleżanką Joanną Szymanowską, zorganizowała edycję w Augustowie. I do tego wyjątkowe osobowości prowadzących – wspaniałych muzyków, a tak skromnych, normalnych ludzi – dodaje Sonia. Do tej pory zgłosiło się ponad 30 osób plus zespół instrumentalny, w skład którego wchodzi jedenastu członków.

Więcej informacji o warsztatach znaleźć można na stronie Diecezji Ełckiej i stronie warsztatów.

Agata Adaszyńska-Blacha

Zobacz także

Tomasz Dekert

Tomasz Dekert na Liturgia.pl

Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.