Australia: okrojona Droga Krzyżowa na ŚDM – bez sześciu tradycyjnych stacji

Droga Krzyżowa, które odbędzie się 18 lipca w ramach Światowego Dnia Młodzieży w Sydney, będzie miała charakter ekumeniczny, dlatego organizatorzy zrezygnowali z sześciu tradycyjnych stacji.

Organizatorzy przyznają, że taki scenariusz zaplanowali w obawie by to tradycyjne nabożeństwo katolickie na ulicach miasta nie dało podstaw do oskarżeń o szerzenie antysemityzmu – pisze australijski dziennik "Sydney Morning Herald".

Bp Anthony Fisher, koordynujący przygotowania do ŚDM, przyznaje, że o inscenizacji Drogi Krzyżowej rozmawiano już ze społecznością żydowską. Dodaje, że ekumeniczna wersja Drogi Krzyżowej, zatwierdzona została też przez Stolicę Apostolską. W jej trakcie ma być brany pod uwagę międzyreligijny wydźwięk modlitw, także jeśli chodzi o towarzyszące im refleksje przekazywane w formie multimedialnej. Chodzi tu szczególnie o stację zaplanowaną przed słynnym budynkiem Opery w Sydney, upamiętniającą skazanie Jezusa na śmierć.

"Zdajemy sobie sprawę, że odtworzenie Pasji Chrystusa może wzbudzić antysemickie uczucia, dlatego wspólnie rozmawialiśmy, by zminimalizować ryzyko" – mówi hierarcha, dodając, że zależy mu, aby przesłanie nabożeństwa było dobrze zrozumiane.

Natomiast starszy rabin Wielkiej Synagogi w Sydney, Jeremy Lawrence, powiedział, że nie zna jeszcze szczegółów, ale jest pełen uznania dla wysiłków Kościoła na rzecz pozytywnego dialogu między religiami. Rabin zaprosił papieża do złożenia wizyty w synagodze, ale z powodu napiętego programu ŚDM Benedyktowi XVI nie uda się skorzystać z tego zaproszenia – pisze australijska gazeta.

Rano 18 lipca Benedykt XVI modlić się będzie w krypcie katedry w Sydney z przedstawicielami australijskich Kościołów chrześcijańskich. Wśród nich mają pojawić się anglikanie luteranie, prezbiterianie i dostojnicy Kościołów obrządku wschodniego. Potem papież spotka się z kilkudziesięcioma wyznawcami innych religii: muzułmanami, żydami, buddystami i hinduistami.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpocznie się przy katedrze pw. Matki Bożej, przejdzie przez Barangaroo, dzielnicę portową Darling Harbour i plac przed gmachem Opery, a zakończy w Domain – na olbrzymich terenach zielonych, znajdujących się za katedrą.

W rolę Jezusa wcieli się młody artysta Alfio Stuto, który wygrał wcześniej casting. Aktorzy odegrają też w inne postaci ewangeliczne: 12 apostołów, Maryi, Szymona Cyrenejczyka, Ponjcusza Piłata, Szymona Piotra i inne. W przedstawieniu zagra też około 80 amatorów. Reżyserem inscenizacji Drogi Krzyżowej jest ks. Franco Cavarra. Jeszcze przed święceniami kapłańskimi w 1998 roku pracował on jako reżyser operowy i wykładowca sztuki w Melbourne i Sydney.

Widowisko będzie transmitowane. Misterium Drogi Krzyżowej podczas ŚDM w Toronto w 2002 r. zobaczyło miliard widzów na całym świecie. Australijscy producenci chcą powtórzyć ten rekord.

inf. KAI

 

Zobacz także