Autobasileia

17 XII - zaczął się ostatni tydzień przed Narodzeniem naszego Pana. Specjalne antyfony, nowe hymny, w tym jeden niezwykle piękny, autorstwa św. Ambrożego.

I antyfona do Benedictus na dzisiaj: Scitote quia prope est regnum Dei; amen dico vobis quia non tardabit. Kiedyś pojawiała się też w nieszporach 24 XII. Blisko już jest królestwo Boże. Jak pisał Orygenes, tym królestwem jest sam Jezus, Jego osoba to królestwo Boże. Prope est iam Dominus, venite, adoremus.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marcin L. Morawski

Marcin L. Morawski na Liturgia.pl

Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.