Barokowa intryga

Niedaleko wspomnianej cerkwi (patrz: „Pean na cześć świątyni”) stoi duży barokowy kościół. Barok jak się patrzy, czysty i w dodatku wileński. Ktoś kto niczego nie podejrzewa, mógłby się jedynie zastanowić dlaczego taki kościół stoi niemal samotnie, na wzgórzu i w dodatku na obrzeżach miasta. Może był tu kiedyś jakiś klasztor, który uległ zniszczeniu? Nie! Po prostu tam został zbudowany. Nieco ponad dziesięć lat temu!

Budzi mój podziw, przyznam, że w dobie obecnych trendów architektonicznych ktoś się odważył i zdecydował na takie przedsięwzięcie. Jednocześnie zastanawiam się czy odtwarzanie stylów i powielanie dawnych form ma sens? Jak to uzasadnić? Chętnie poczytam opinie na ten temat.

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego - Białystok


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marek Rojszyk OP

Marek Rojszyk OP na Liturgia.pl

Dominikanin. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się praktyką wykonywania chorału gregoriańskiego. Uczestniczył w nagraniu czterech płyt i brał udział w licznych przedsięwzięciach liturgiczno-muzycznych, szczególnie w zakresie rekonstrukcji dominikańskiej tradycji śpiewu. Pracuje nad popularyzacją chorału gregoriańskiego w środowisku akademickim. Obecnie prowadzi zajęcia z chorału gregoriańskiego odbywające się w ramach działalności Stowarzyszenia „Sztuka Żywota” w Warszawie. Prowadzi bloga pt. "Obyś miał ciało!" w serwisie Liturgia.pl.