Beatyfikacja rodziców św. Teresy z Lisieux – 19 października

Beatyfikacja rodziców św. Teresy z Lisieux odbędzie się w tamtejszej bazylice 19 października. Na uroczystości spodziewanych jest na 7-8 tys. wiernych – głosi komunikat sanktuarium zatytułowany „Aureola dla dwojga”.

„Papież Benedykt XVI 3 lipca poprosił prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraivę Martinsa o przygotowanie dekretu ogłaszającego błogosławionymi Louisa i Zélię Martin, rodziców św. Teresy” – czytamy w komunikacie.

Ciała państwa Martin zostały w maju ekshumowane z grobu, znajdującego się za bazyliką w Lisieux. Ich szczątki mają zostać we wrześniu umieszczone w – wypełnionym argonem – relikwiarzu, którzy znajdzie się w bazylice, gdzie spoczywają już relikwie ich córki. W ekshumacji uczestniczył sześcioletni Piero Schiliro, mały Włoch, którego cudowne uzdrowienie przypisywane jest wstawiennictwu rodziców św. Teresy. Dekret uznający cud Benedykt XVI podpisał 3 lipca.

Isabelle Quillet, odpowiedzialna w sanktuarium w Lisieux za kontakty z mediami, wyjaśnia, że Louis (1823-1894) i Zélie Martin (1831-1877) mają być wyniesieni na ołtarze nie dlatego, że byli rodzicami świętej, ale dlatego, że sami wiedli święte życie.

Nie będzie to pierwsza beatyfikowana para małżeńska. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze w 2001 r. włoskie małżeństwo Luigiego et Marię Beltrame Quattrocchi. Kościół uznał, że są oni pierwszą parą, która dążyła do świętości poprzez życie w małżeństwie. Dlatego ich wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 25 listopada – w rocznicę ich ślubu. Można więc przypuszczać że liturgiczne wspomnienie bł. Zélii i Louisa Martin zostanie wyznaczone na 13 lipca, kiedy przed 150. laty zawarli oni związek małżeński.

Inf. KAI

 

Zobacz także