Białystok: Przygotowania do beatyfikacji ks. Michała Sopoćki

Białostoczanie są przekonani, że ks. Michałowi Sopoćce zawdzięczają ocalenie miasta. Mogło zginąć nawet kilkadziesiąt tysięcy osób, gdy w 1989 roku na stacji kolejowej wykoleiły się radzieckie cysterny z chlorem. Żadna się nie rozszczelniła i nie doszło do katastrofy. Mieszkańcy miasta dobrze pamiętają, że ks. Sopoćko, którego beatyfikacja odbędzie się już za dwa tygodnie miał zwyczaj modlić się podczas spacerów na nasypie w pobliżu torów. Dziś w Warszawie, podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, przedstawiono stan przygotowań do tej uroczystości.

Sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ks. Roman Balunowski poinformował, że spodziewanych jest nawet 100 tys. uczestników uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem papieskiego legata abp. Angelo Amato, prefekta watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Celebra odbędzie się 28 września o godz. 11 na placu przy białostockim sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Przybędą m.in. metropolita wileński kard. Audrys Baczkis i metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Bezpośrednim przygotowaniem do głównej uroczystości będzie dwudniowe czuwanie modlitewne w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie zostaną odprawione Msze święte oraz nabożeństwo pokuty i pojednania. Kustosz ks. Andrzej Kozakiewicz, spodziewa się, że uroczystość beatyfikacyjna będzie początkiem większego zainteresowania białostockim sanktuarium przez czcicieli Miłosierdzia Bożego i ks. Sopoćki. W świątyni tej od 20 lat znajdują się doczesne szczątki przyszłego błogosławionego. Już teraz widoczny jest większy ruch pielgrzymów odwiedzających to miejsce.

Wczoraj rozpoczęły się kościelne procedury związane z otwarciem krypty, gdzie spoczywał ks. Sopoćko. Po beatyfikacji, jego główne relikwie będą złożone w nowej kaplicy – pierwszej w Polsce ku czci bł. ks. Sopoćki znajdującej się w górnej części sanktuarium. Jego relikwie trafią też do sanktuariów Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach i Wilnie. Będą także we wszystkich kaplicach założonego przez ks. Sopoćkę Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Nawet kilkaset relikwiarzy – w postaci niewielkich kapsuł z relikwiami i potwierdzeniem ich autentyczności przygotuje kościelna komisja powołana przez metropolitę białostockiego abp Edwarda Ozorowskiego. – Niewykluczone też – jak powiedział ks. Balunowski – że po Mszy beatyfikacyjnej przedstawiciele sanktuariów i parafii będą mogli podczas krótkiego nabożeństwa otrzymać relikwie nowego błogosławionego.

W przygotowania do uroczystości zaangażowały się także władze miasta Białystok. Rzeczniczka magistratu Urszula Sienkiewicz-Nogal poinformowała, że w białostockich szkołach w ciągu dwóch tygodni poprzedzających beatyfikację – organizowane są prelekcje i konkursy o ks. Sopoćce. Zapowiedziała też, że na pielgrzymów, którzy odwiedzą Białystok przy okazji uroczystości beatyfikacyjnych – będą czekali przewodnicy, którzy oprowadzą chętne grupy po mieście „śladami ks. Sopoćki”.

inf. KAI

 

Zobacz także