Biskup-misjonarz wyświęcił franciszkańskich kapłanów

Biskup Stanisław Dowlaszewicz Billman z Boliwii udzielił święceń prezbiteratu trzem franciszkanom podczas Mszy św. odprawionej w sobotę, 4 czerwca w bazylice św. Franciszka w Krakowie. 47-letni bp Dowlaszewicz jest biskupem pomocniczym archidiecezji Santa Cruz de la Sierra w Boliwii. Święcenia kapłańskie przyjął przed 21 laty w tej samej bazylice.

"Owce masz prowadzić poprzez słowo, ale szczególnie przez świadectwo swojego życia. Świadectwo znaczy więcej niż słowo" – pouczał nowo wyświęconych kapłanów bp Dowlaszewicz. Zaznaczył, że przemawia do młodych franciszkanów jako ich starszy brat i dzieli się swoim dwudziestojednoletnim doświadczeniem kapłańskim.

Zwrócił uwagę na trzy istotne elementy życia kapłańskiego: powołanie, wspólnotę i świadectwo. "Kapłan ma być człowiekiem Boga, bo został przez Niego powołany" – stwierdził bp Dowlaszewicz. Aby tak się mogło stać, kapłan musi pokochać wspólnotę, do której Bóg go posyła, musi jej służyć, być dla niej ojcem i każdego dnia świadczyć swoim życiem, że jest człowiekiem modlitwy, poświęcenia, prawdy, pojednania i Eucharystii.

Na święcenia braci do bazyliki św. Franciszka przybył zarząd Krakowskiej Prowincji Franciszkanów, przedstawiciele klasztorów z kraju i z zagranicy oraz liczni krewni i znajomi neoprezbiterów. Podczas mszy grał i śpiewał klerycki zespół "Fioretti" wraz z seminaryjną scholą.

na podst. KAI

 

Zobacz także