Boże Ciało w Austrii – w centrum Wiednia i na jeziorach
W Boże Ciało odbywają się w całej Austrii tradycyjne procesje. W Wiedniu centralną procesję "wokół miasta" poprowadził kard. Christoph Schönborn. Po uroczystej sumie procesja przeszła do czterech ołtarzy rozmieszczonych w dużej odległości od katedry św. Szczepana. Przy każdym ołtarzu arcybiskup Wiednia wygłosił krótkie kazanie i pobłogosławił zebranych.
W niektórych miejscowościach Karyntii i Styrii wczesnym rankiem kobiety układają wielobarwne dywany z kwiatów, tworząc z nich obrazy, medaliony i hasła. W regionie Pongau koło Salzburga jest zwyczaj niesienia w procesji tzw. paradnych tyczek, bogato przybranych przez wiejskie kobiety kwiatami z pól i górskich hal. Niektóre z takich tyczek ważą nawet 60 kg a mogą je nieść w procesji wyłącznie młodzi kawalerowie. Po procesji tyczki zachowywane są w kościołach przez cale lato aż do święta Wniebowzięcia Matki Bożej 15 sierpnia.
Do najbardziej malowniczych procesji w Austrii należą procesje Bożego Ciała na jeziorach. Pierwsza wzmianka o procesji na jeziorze Hallstätter pochodzi z 1623 r., a na jeziorze Traunsee – z 1632 r. Łódź, na której umieszczony jest Najświętszy Sakrament, płynie w asyście licznych odświętnie udekorowanych łódek, w których zasiadają wierni w strojach ludowych. Zwyczaj procesji na jeziorach pochodzi prawdopodobnie stąd, że ze względu na małą przestrzeń w miejscowościach położonych miedzy jeziorem, a łańcuchem górskim nie można było poprowadzić procesji Bożego Ciała inaczej, jak tylko drogą wodną. W tym roku, podobnie jak w latach minionych, procesje na austriackich jeziorach rozpoczęły się już wczesnym rankiem. Obok kapłanów, wiernych i przedstawicieli życia publicznego uczestniczą w nich także tłumy przebywających w tych regionach urlopowiczów.
Tegoroczna procesja na jez. Hallstätter przebiegała pod hasłem ogłoszonego przez Jana Pawła II Roku Eucharystii. Rozpoczęła się Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej na Górze, po czym Najświętszy Sakrament został umieszczony na łodzi-kaplicy i w procesji wyruszył do ustawionych na przystaniach ołtarzy.
Procesje Bożego Ciała odbywają się też na Dunaju, choć nie mają tak długich tradycji. Po porannej Mszy św. w Aschach procesje na statku prowadzi zwykle jeden z biskupów. Dwa ostatnie ołtarze znajdują się na Dunaju. Ubranej w kwiaty lodzi z Najświętszym Sakramentem towarzyszą liczne łodzie z okolicznymi mieszkańcami w strojach ludowych. W ubiegłym roku, po raz pierwszy po 50 latach, odbyła się tez procesja na jez. Millstatt w Karyntii, gdzie ołtarze przygotowano w czterech żeglarskich portach.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Trzej prezesi rozmawiali o liturgii i odpowiadali...
W miniony wtorek 23 lutego, w ramach Dnia Otwartego Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego odbyła się rozmowa... więcej
-
Niezwykły duet – Recenzja „Eucharystii na dwa...
„Eucharystia na dwa głosy” to swoisty przewodnik po etapach Mszy świętej. Szkoda tylko, że nie... więcej
-
Modlitwa wiernych II niedziela Wielkiego Postu, rok...
Propozycja modlitwy wierny na II niedzielę Wielkiego Postu roku B Do Miłosiernego Ojca skierujmy pełne... więcej