Bp Hilarion: jedność eucharystyczna między katolikami a prawosławnymi jest nierealna

Przywrócenie jedności eucharystycznej między katolikami a prawosławnymi jest raczej nierealne – tego zdania jest bp Hilarion (Ałfiejew). Hierarcha jest przedstawicielem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przy strukturach europejskich.

„Nie warto rozpatrywać problemu pełnej jedności sakramentalnej pomiędzy katolikami i prawosławnymi. Do podziału doszło prawie tysiąc lat temu. Uleczenie tak głębokiej rany praktycznie jest prawie niemożliwe” – stwierdził rosyjski hierarcha. Wyraził zarazem powątpiewanie, czy kiedykolwiek do tego dojdzie. Według bp. Hilariona nawet w trzecim tysiącleciu jest to raczej nierealne.

Teologiczne różnice nie stanowią jednak przeszkody dla współpracy w sferze obrony tradycyjnych wartości chrześcijańskich. „Nie dokonując formalnego zjednoczenia w jednym Kościele, możemy nauczyć się działać jak sojusznicy-partnerzy. Jako chrześcijanie, którzy nie są zgodni w kwestiach teologicznych, ale w problemach moralnych i społecznych w pełni się zgadzają” – stwierdził bp Hilarion.

inf. KAI

 

Zobacz także