Być sercem w Kościele
Komentarz do czytań na XXVI Niedzielę zwykłą roku B
Różnie w ciągu wieków interpretowano zdanie: Extra Ecclesiam salus nulla - poza Kościołem nie ma zbawienia. Najbardziej niebezpieczne, moim zdaniem, jest takie myślenie, które mówi nam, że wystarczy zapisać się do Kościoła, czyli ochrzcić się, a cała reszta już jest załatwiona.
Nic bardziej błędnego. Słowo „chrześcijanin” nie pochodzi od słowa „chrzest”, ale od słowa „Chrystus”. Zatem chrześcijanin, to tak naprawdę człowiek chrystusowy, a nie tylko ochrzczony. Prawdziwy chrześcijanin, to ktoś, kto trwa w relacji, w komunii z Chrystusem. I to nie zewnętrznie poprzez różne formy religijności i pobożne praktyki. Najważniejsze jest trwanie w miłości do innych ludzi, przyjaciół i nieprzyjaciół, moich rodaków i obcokrajowców, katolików, innowierców i ateistów, a zwłaszcza do wzgardzonych, bezbronnych i zagubionych. Nie jest możliwe bycie prawdziwym uczniem Chrystusa, jeśli nie kochamy szczerze innych ludzi i to bardzo konkretnie, czyniąc dobro tym, którzy aktualnie tego najbardziej potrzebują, niezależnie, czy są naszymi przyjaciółmi czy wrogami.
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Licheń: Rozpoczęły się siódme warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”
W czwartek 9 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rozpoczęła się siódma edycja warsztatów liturgicznych... więcej
-
Licheń: W sanktuarium ruszyły warsztaty liturgiczne „Ars...
Mszą św. wotywną w intencji warsztatów oraz procesją błagalną z odśpiewaniem litanii do wszystkich świętych... więcej
-
Licheń: W lipcu warsztaty Ars Celebrandi po...
Tegoroczna edycja warsztatów „Ars Celebrandi”, już szósta, odbędzie się w dniach 11-18 lipca 2019 r.... więcej
Tomasz Dekert
Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.