Bydgoszcz: wystawa „Kult świętych w religijności ludowej”

W bydgoskim Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego czynna jest wystawa zatytułowana „Kult świętych w religijności ludowej”. Bogata ekspozycja ukazuje sylwetki 31 świętych, uszeregowanych w kolejności kalendarzowej, zgodnie z następującymi po sobie porami roku.

Jak podkreśliła autorka i kustosz wystawy Maria Flinik-Huryn, kultura ludności wiejskiej była przepojona religijnością. – W ludowej wierze, najbliższym otoczeniu każdego katolika znajdowało się wiele plastycznych wyobrażeń, którym oddawano cześć. Wizerunki świętych miały zdolność uzdrawiania, chronienia przed ogniem, powodzią czy uderzeniem pioruna. Tak więc symbolika tej sztuki jest nie do przecenienia – powiedziała.

Wystawa składa się z ponad dwustu eksponatów, które są przejawem wiary ludzi i ich czci wobec świętych. Należą do nich rzeźby, obrazy, druki barwne, chromolitografie, oleodruki, drzeworyty, chorągwie procesyjne, feretrony, srebrne plakiety wotywne i wota woskowe. – Wystawa, którą pokazujemy dotyczy twórców i zjawisk kulturowych związanych z Bydgoszczą, regionem, a nawet Polską – powiedział dyrektor muzeum Michał Woźniak. Jego zdaniem, ekspozycja ma pokazać ważną rolę świętych w dobie powszechnej sekularyzacji.

Obecny podczas otwarcia wystawy bp Jan Tyrawa powiedział, że ekspozycja jest dowodem na to, że dzięki sztuce człowiek bardziej się humanizuje. – Ona pokazuje nie tylko kult świętych wpisany w dany region czy kulturę konkretnego ludu, ale uwidacznia nam, w jaki sposób dzieła sztuki wyrastają ze społeczeństwa, jego codziennego życia, stając się jednocześnie biblią pauperum. To znaczy biblią dla tych, którzy nie umieją pisać, czytać, ale potrafią patrzeć i myśleć – podkreślił.

Zwiedzający mogą obejrzeć postaci świętych – Floriana, Wawrzyńca, Jana Nepomucena, Jana Chrzciciela, Walentego, Idziego, Mikołaja, Izydora, Błażeja, Agnieszkę, Agatę, Apolonię czy Katarzynę. Eksponaty można oglądać w Spichrzach do 6 kwietnia.

inf. KAI

 

Zobacz także