Co tu może smakować? (recenzja)
Post – rozumiemy jako rezygnację z czegoś, powstrzymanie się. Po prostu brak. I co tu może smakować? A właśnie taki tytuł „Postne smaki” noszą wielkopostne rozważania o. Adama Szustaka, zebrana i przerobiona wersja wideokomentarzy zamieszczanych w zeszłym roku w serwisie dominikanie.pl w cyklu „W stronę Słowa”.
Autor w przystępny, zrozumiały sposób pochyla się nad tekstami wielkopostnej Liturgii Słowa. Nie upiększa, nie zakrywa uczonym wywodem treści Bożego posłania, ale podprowadza do lepszego zrozumienia, do zachwytu a w konsekwencji wypełnienia. Bo „Postne smaki” mogą sprawić, że to nie będzie kolejny Wielki Post. To będzie właśnie ten Wielki Post, przeżyty z Bogiem i dla Boga. Nie usilne ćwiczenie w doskonałości, ale zatrzymanie w szalonym biegu życia, czas prawdziwej modlitwy i prawdziwej miłości.
Codzienne rozważania są krótkie, aby nie można było powiedzieć że zabrakło czasu na zasmakowanie w poście. Zbudowane dwuczęściowo: dłuższy fragment dotyczy samego Słowa, drugi, mniej obszerny konkretu naszego życia. Właśnie do konkretu, czasem delikatnie, czasem bardziej zdecydowanie podprowadza nas Autor.
Rozważania to tylko pierwszy ale być może decydujący krok. Na pewno we właściwą stronę. Następne trzeba postawić samemu, aby poczuć że post nie jest pustką i rozsmakować się w zbawiającej nas Miłości Boga.
O. Adam Szustak OP, „Postne smaki”, Wydawnictwo Fides, Kraków 2012.
Książkę można nabyć
w naszym sklepie internetowym.
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Liturgia w soczewce: II niedziela Wielkiego Postu,...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
„Trzy sekrety. Rekolekcje dla małżeństw” – recenzja...
Autorzy „Trzech sekretów. Rekolekcji dla małżeństw”, Dana i Amber Dematte, zapraszają czytelnika, czy może trafniej... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 3): reedukacja pragnienia...
Jesteśmy stworzeni dla adorowania Boga, nie zaś dla czczenia fałszywych bożków rasizmu, bigoterii, własnej “ważności”,... więcej