Cykl mszalny z najstarszego rękopisu franciszkańskiego

W niedzielę, 27 listopada o godz. 20.00 w warszawskim kościele oo. Franciszkanów przy ul. Zakroczymskiej na Nowym Mieście wystąpi zespół Bornus Consort. Śpiewany będzie cykl mszalny, przeznaczony na I Niedzielę Adwentu. Będzie to więc rozpoczęcie nowego roku liturgicznego. Koncert odbywa się w ramach Festiwalu Barwy Dźwięku, zorganizowanego przez Fundację Flower of Life.

Tydzień wcześniej – w sobotę, 19 listopada o godzinie 17. – Bornus Consort zaprezentował we franciszkańskim kościele cykl mszalny, przeznaczony na niedzielę Chrystusa Króla – ostatnią w roku liturgicznym. Koncert ten odbył się z kolei w ramach Festiwalu Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej.

W obu koncertach Marcin Bornus-Szczyciński z zespołem korzystał bezpośrednio z facsimile najstarszego rękopisu franciszkańskiego, znajdującego się w Polsce, czyli krakowskiego graduału ss. Klarysek z roku 1257. Rękopis ten wykorzystuje notację kwadratową, niemal identyczną z dominikanską. Świadczą o tym gęsto stawiane pauzy, nawet czasem co 3-4 nuty. Dlatego dla interpretacji tych śpiewow muzycy korzystają z paryskiego traktatu De Musica Hieronima z Moraw z 1270 roku, gdzie znajduje się opis rytmiczny tej notacji.

Bornus Consort założył w 1981 roku Marcin Bornus-Szczyciński. Zespół specjalizuje się w polskiej polifonii przełomu XVI i XVII stulecia. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia, a także autorskich płyt, m. in.: Petrus de Grudziadz, Chansons et Motets, Mielczewski, Media vita.

Marcin Bornus-Szczyciński urodził się w 1951 roku w Warszawie. Jest śpiewakiem, badaczem muzyki dawnej, nauczycielem. Ostatnio zajmuje się monodią, zwłaszcza liturgiczną. Sam siebie, bardziej niż muzykiem, nazywa raczej "tradycjonarzem" – zajmującym się rozpoznawaniem, utrwalaniem i upowszechnianiem rozmaitych tradycji lokalnych.

inf. wł.

 

Zobacz także