Czerwcowe rekomendacje na Liturgia.pl
Zapraszamy do lektury nowych tekstów rekomendujących oraz opinii naszych stałych autorów. Błażej Matusiak OP pisze o inspirowanej muzyką ludową i renesansowymi pieśniami lutniowymi Pasji św. Tomasza Morusa autorstwa Garetta Fishera, Joanna Maryon przedstawia postać Anieli Stanek i jej Madonny malowane na szkle, zaś Krzysztof Porosło wydobywa ważne (i kontrowersyjne) wątki z wywiadu-rzeki z abp. Piero Marinim, byłym Mistrzem Ceremonii Papieskich.
Błażej Matusiak OP: Wątpliwości budziło to, co zachwycało: czy delektowanie się pastelowymi barwami to rzecz właściwa dla opisu ostatnich chwil męczennika. Odpowiedź przynosi jedna z ostatnich scen – ekstatyczny duet Tomasza i Małgorzaty. Tekst mówi o ogrodzie pełnym słowików i róż. Oto klucz do tej Pasji: to nie tyle opowieść o męce, co raczej o narodzinach dla Nieba. Więcej: spojrzenie wraz ze świętym Tomaszem w stronę Nieba, delektowanie się jego radością (fragm. rekomendacji).
Joanna Maryon: [Twórczość Anieli Stanek] jest bardzo odważna, obrazy są bajecznie kolorowe, złocone, srebrzone, pełne motywów kwiatowych i elementów ozdobnych. Jednakże przy całej tej mnogości barw nie mamy wrażenia, że obrazy są przesycone elementami, wręcz przeciwnie – dają poczucie spójności i pełni. Poprzez tematykę obrazy są zrozumiełe i czytelne dla wszystkich (fragm. rekomendacji).
Krzysztof Porosło: Zdecydowana fascynacja i umiłowanie nowego rytu rzymskiego nie przysłaniają jednak Mariniemu braków w formie obecnej liturgii, stąd też jego postulaty kontynuowania refleksji liturgicznych i poszukiwania konkretnych nowych zastosowań. Jednakowoż, nie widzi on potrzeby jakiegokolwiek powrotu do starszej formy liturgii. I nie wynika to bynajmniej z nieznajomości historii czy teologii liturgii – Marini patrzy na liturgię z ogromną wrażliwością i w głęboko teologiczny sposób (fragm. rekomendacji).
Redakcja Liturgia.pl
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Cierpienie dopuszczone. Recenzja książki Eleonory Stump „Wędrówka...
Eleonore Stump, autorka „Wędrówki w ciemnościach”, pozwala sobie na wielce odważny wybieg, interpretację, czy -... więcej
-
Liturgia w soczewce: Niedziela Miłosierdzia Bożego, rok...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
Propria mszalne – II Niedziela Wielkanocna –...
Zastanawiamy się co zaśpiewać w czasie Mszy świętej, jakie dobrać pieśni, żeby współtworzyły święte obrzędy,... więcej
Tomasz Dekert
Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.