Częste mycie – grzeszne życie
W biografii św. Hieronima, pióra J.N.D. Kelly'ego, przeczytać można o klasztorach, męskim i żeńskim, założonych w Betlejem przez Hieronima i towarzyszącą mu Paulę.
Kobiety nosiły żałobne szaty i zbytnio nie dbały o siebie, jak wspomina Hieronim w jednym z listów. Mimo że z arystokratycznych rodów, zajmowały się zamiataniem, obieraniem jarzyn, dbaniem o lampy, i innymi posługami, które zwykle wykonywały służące.
Kelly przytacza też interesujący cytat – niestety, nie podaje, czy pochodzi on od Hieronima, czy od Pauli: Czyste ciało i czyste szaty są znakiem nieczystych myśli.
Przeczytawszy to, pomyślałem, że jedna z moich sąsiadek, pani C., zwana popularnie naszą gwiazdą, musi być niezwykle cnotliwą niewiastą, nieskalaną żadną złą myślą…
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Kościół w Niemczech: Kobieta Sekretarzem generalnym Episkopatu
Do niedawna nie było jeszcze wiadomo, kto zostanie nowym Sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Niemiec. W... więcej
-
„Słuchanie na modlitwie” – Recenzja książki Benedicta...
Jedną z najpiękniejszych definicji modlitwy jaką znam to ta usłyszana wiele lat temu, kiedy przygotowałem... więcej
-
Śpiew Ewangelii – 2 niedziela Wielkiego Postu, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
Marcin L. Morawski
Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.