Czy kolor niebieski może być używany w liturgii?

Na mszach tzw. maryjnych, można spotkać sie z kolorem niebieskim, który nie należy do kanonu kolorów liturgicznych. Słyszałem opinie, że kolor niebieski to tylko wstawka do białego ornatu, aczkolwiek tej niebieskiej wstawki bywa tam dosyć dużo, a poza tym stuły bywają niebieskie w całości. I tu moje pytanie, co z tym niebieskim kolorem w liturgii? W mojej parafii koloru niebieskiego używa sie także na roratach. Czy mimo, iż to msza maryjna, nie powinno używać sie koloru fioletowego?

Jak słusznie Pan zauważa, kolor niebieski nie należy do kanonu kolorów liturgicznych (takimi są: biały, czerwony, zielony, fioletowy, czarny, różowy). Według Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego (nr 346) „w dni bardziej uroczyste można używać okazalszych szat liturgicznych, chociaż nie są w kolorze dnia”, ale nie sądzę, aby ten przepis można było zastosować do opisanej sytuacji.

Nie rozumiem idei przyznawania Najświętszej Maryi Pannie niebieskiego koloru, gdyż kolor biały jest, w moim odczuciu, znacznie bardziej maryjny. Mam też złe skojarzenia z niebieskimi ornatami: większość z tych, jakie zdarzyło mi się widzieć, były po prostu brzydkie, by nie powiedzieć kiczowate.

Tak więc jestem zdecydowanym zwolennikiem trzymania się przepisów liturgicznych i pozostawienie Najświętszej Panience Jej białego koloru.

Natomiast podczas rorat należy używać koloru białego, a nie fioletowego, gdyż jest to Msza wotywna o Matce Bożej.

Michał Pac OP

Zobacz także