Destylatornia

Powoli kończy się okres wielkanocny i zbliża się jego wspaniały finał, czyli uroczystość zesłania Ducha Świętego. Dziś przygotowywaliśmy nieszpory Niedzieli Zesłania, które poprowadzimy, w nieco okrojonym składzie, w tę sobotę u sióstr na Gródku. Tak więc - veni Sancte Spiritus!

Powoli kończy się okres wielkanocny i zbliża się jego wspaniały finał, czyli uroczystość zesłania Ducha Świętego. Dziś przygotowywaliśmy nieszpory Niedzieli Zesłania, które poprowadzimy, w nieco okrojonym składzie, w tę sobotę u sióstr na Gródku. Tak więc – veni Sancte Spiritus!

Zanim jednak zasiedliśmy do nieszporów, dopieszczaliśmy kilka responsoriów z wigilii Przenajświętszej Trójcy. W perfekcjonistycznym szale odkryliśmy, że wystarczy lekkie przesunięcie akcentu, a już z pięknie odmienionych łask (gratiarum) wychodzi coś o dziękowaniu za rum (grati a rum). Odkrycie zawdzięczamy panu, który jako jedyny pojawił się na probie w krawacie, co zostało uznane przez ojca za znak, że skoro taki elegancki i wyrózniający się, to chętnie poprowadzi część próby. Szczególnie, że ojciec musiał na chwilę wybyć, zapewne w celu zmolestowania ksero do skopiowania nut na nieszpory. Ogólny wniosek jednak taki, że dajcie mi człowieka a krawat, przepraszam – paragraf, się znajdzie.

Melodie gregoriańskie, które od trzech lat śpiewamy, powoli wchodzą nam w krew i nawyk. Jest szansa, że z czasem będziemy je śpiewac tak naturalnie, jakbyśmy się z tym urodzili. Są bardzo kunsztowne, nawet jeśli ich twórca lub twórcy żywili przedziwną predylekcję do głoski "i", na której się fatalnie śpiewa. Ale czegóż się nie zrobi dla oddania Panu chwały?

Zapraszamy już w przyszłą sobotę: przybywajcie pomodlić się razem z nami!


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Vigilantes - schola chorałowa

Vigilantes - schola chorałowa na Liturgia.pl

Uszy nie mają tego samego przywileju, co oczy, gdyż nie posiadają powiek (Giovanni Carlo Ballola). Vigilantes to schola chorałowa wykonująca wigilie świąt i uroczystości. Śpiewamy wspólnie od 4 lat.Jesteśmy związani z krakowskim Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym. Wizytówka grupy dostępna jest pod adresem http://www.liturgia.dominikanie.pl/grupa_choralowa,4.html