Dwaj studenci z Korei Północnej przyjmą święcenia diakonatu

Dyplomy ukończenia Moskiewskiego Seminarium Duchownego wręczył 18 maja czterem studentom z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej rektor tej placówki, arcybiskup wierejski Eugeniusz. W tej bezprecedensowej uroczystości wzięli udział także prorektorzy i sekretarz Rady Naukowej Seminarium.

Dwaj słuchacze z powyższego grona 21 i 22 maja przyjmą w cerkwi pw. Życiodajnej Trójcy Świętej w Choroszewie pod Moskwą z rąk biskupa jegorjewskego Marka święcenia diakonatu.

Po wyświęceniu obaj pierwsi w historii KRLD diakoni prawosławni będą pracować w cerkwi Trójcy Świętej w stolicy tego kraju – Phenianie, której budowa, rozpoczęta jesienią 2003, ma się zakończyć wczesną jesienią br. Wznoszenie tej pierwszej w Korei Północnej świątyni prawosławnej w dzielnicy Czonbek we wschodniej części miasta odbywa się na koszt władz, a inicjatorem przedsięwzięcia jest Patriarchat Moskiewski.

Kamień węgielny pod jej budowę poświęcił 24 czerwca 2003 wiceprzewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, arcybiskup kałuski i borowski Klemens. W fundamentach przyszłego obiektu umieszczono kapsułę z dokumentami w językach starocerkiewnosłowiańskim, rosyjskim i koreańskim, podpisanymi przez arcybiskupa i przewodniczącego Komitetu Prawosławnego Korei Ho Ir Zina. Oficjalnie inicjatorem budowy jest przewodniczący Państwowego Komitetu Obrony KRLD Kim Dzong Il, który wystąpił z wnioskiem w tej sprawie w czasie swej wizyty na rosyjskim Dalekim Wschodzie w sierpniu 2002 r.

Na Uniwersytecie im. Kim Ir Sena w Phenianie kształci się obecnie dwóch słuchaczy Moskiewskiej Akademii Duchownej. Uczą się oni języka koreańskiego i poznają historię tego kraju, gdyż po zakończeniu budowy cerkwi mają tam pracować duszpastersko.

inf. KAI

 

Zobacz także