Dwie kobiety i jeden spójnik
Biedny spójnik "i"... Jedna tylko samogłoska, skromna, i może dlatego czasami pomijana. Także w liturgii. A przecież taka ważna!
Weźmy frazę kończącą embolizm po "Ojcze nasz": Bo Twoje jest królestwo, i potęga, i chwała na wieki. Zaznaczyłem to "i", które – przynajmniej w Warszawie – nie pojawia się w tej aklamacji. Dwie tylko osoby w Warszawie spotkałem, owe tytułowe kobiety, które to, jakże ważne, "i" wypowiadały. Jedna to siostra Beata, nazaretanka, która pochodzi – jeśli dobrze pamiętam – ze Śląska. Powiedziała mi, że u niej, w jej okolicach, się zawsze wypowiada rzeczoną aklamację tak, jak jest napisana – z owym "i". Bo ten spójnik, dwa razy użyty, pokazuje, że królestwo, potęga, chwała są równorzędne, że żadna z tych rzeczy nie jest tylko dodatkiem do innych.
Druga kobieta, w warszawskiej katedrze, zaskoczyła mnie zupełnie. Patrząc na nią, nigdy bym nie pomyślał, że takie rzeczy może wiedzieć, na czytającą mszał do poduszki, czy jakoś szczególnie uświadomioną teologicznie, nie wyglądała.*)
Podobno też zdarza się – jeśli wierzyć pewnej instrukcji Episkopatu – że kapłani opuszczają "i" w formule błogosławieństwa, i wychodzi "Ojciec, Syn i Duch Święty".
*) Prof. Świderkówna opowiadała kiedyś, jak w czasie mszy słuchała beznadziejnego kazania, w którym ksiądz robił poważne błędy biblijne. Była wściekła; spojrzała na siedzącą obok kobietę, która wyglądała na bardzo prostą i nieuczoną, i pomyślała: "Przynajmniej ona się nie zgorszy tymi błędami w kazaniu". Chwilę potem kobiecina się do niej odwróciła i powiedziała: "Czemu on takie bzdury wygaduje w tym kazaniu?"
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Wiosna zmysłów – recenzja książki „Miłość i...
Wiosenne preludium nadeszło w tym roku zaskakująco wcześnie w naturze, literaturze i sztuce oraz gdzieś... więcej
-
Modlitwa wiernych III niedziela Wielkiego Postu, rok...
Propozycja modlitwy wierny na III niedzielę Wielkiego Postu roku B Zebrani w imię naszego Pana... więcej
-
Śpiew Ewangelii – 3 niedziela Wielkiego Postu, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
Marcin L. Morawski
Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.