Dziś rozpoczęcie procesu rogatoryjnego Jana Pawła II

Uroczystymi nieszporami w katedrze wawelskiej, rozpocznie się dzisiaj - w piątek, 4 listopada - proces beatyfikacyjny Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej. Po liturgii nastąpi pierwsza sesja trybunału otwierająca proces rogatoryjny, czyli pomocniczy dla procesu trwającego w Rzymie. Przewodniczącym trybunału rogatoryjnego jest bp Tadeusz Pieronek.

Podczas pierwszej sesji trybunału zostaną zaprzysiężeni członkowie trybunału przesłuchujący świadków świętości Papieża. Bp Pieronek powiedział, że uroczystość będzie podobna do tej, która miała miejsce w czerwcu w rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie, kiedy zaprzysiężono trybunał beatyfikacyjny na czele z postulatorem procesu ks. Sławomirem Oderem.

Podczas piątkowej uroczystości, przy ustawionym w prezbiterium katedry wawelskiej stole zasiądzie metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz, a także postulator procesu i członkowie trybunału rogatoryjnego. W obecności notariuszy bp Pironek i pozostali członkowie trybynału złożą przysięgę a następnie podpisany zostanie dokument z uroczystego otwarcia procesu.

Bp Pieronek powiedział, że rozmawiał już z członkami trybunału na temat tego, w jaki sposób najsprawniej przeprowadzić proces. "Ma to być sprawnie i bez niepotrzebnej zwłoki ale pośpiech jest wykluczony – powiedział przewodniczący trybunału rogatoryjnego. – Lista osób, która przesłucha trybunał nie jest mi jeszcze znana, poznam ją wkrótce, ale nie będę mógł ujawnić ani nazwisk, ani ich liczby a tym bardziej o co będę pytał" – zastrzegł biskup.

Odnosząc się do spekulacji, czy możliwe jest aby do beatyfikacji Jana Pawła II mogło dojść podczas przyszłorocznej wizyty Benedykta XVI w Polsce, bp Pieronek odparł: "Zobaczymy, jakie będzie tempo i możliwości przesłuchań w tak krótkim terminie. Jeśli to się okaże niemożliwe to i terminy dla kongregacji i papieża się przedłużą. W tej chwili nie można więc nic na ten temat powiedzieć". Kilka tygodni temu bp Pieronek powiedział, że jego zdaniem prace trybunału rogatoryjnego potrwają nie dłużej niż kilka miesięcy.

70-letni bp Tadeusz Pieronek, specjalista w zakresie prawa kanonicznego, jest przewodniczącym Kościelnej Komisji Konkordatowej. W latach 1993-98 był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski, następnie, w latach 1998-2004 – rektorem PAT.

Oprócz bpa Pieronka w skład powołanego 12 października trybunału wchodzą: ks. dr Andrzej Scąber, zastępca sędziego delegata, ks. dr Piotr Majer, rzecznik sprawiedliwości, oraz trzech notariuszy: ks. dr Andrzej Wójcik, ks. Stanisław Molendys i ks. dr Mirosław Czapla. Przed rozpoczęciem prac trybunału postulator, ks. dr Sławomir Oder z Rzymu wręczy nominacje na wicepostulatora ks. dr hab. Stefanowi Ryłce CRL. Dodatkowo nominacje otrzymają – w ramach komisji historycznej ks. dr hab. Grzegorz Ryś i ks. prof. Jan Urban.

Piątkowe uroczystości rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożego Jana Pawła II rozpocznie abp Stanisław Dziwisz nieszporami o św. Karolu Boromeuszu, patronie Jana Pawła II – głosi komunikat krakowskiej Kurii.

Warto dodać, że trybunał beatyfikacyjny wysłuchał już w Rzymie pierwszych świadków w tym procesie. Swoje świadectwa złożyli – nieznani z nazwiska – kardynałowie i biskupi przebywający na zakończonym niedawno Synodzie Biskupów. Podobnie jak głowy państw mają oni bowiem prawo wyboru miejsca przesłuchań i sami zdecydowali, że chcą być przesłuchani przy okazji Synodu.

inf. KAI

 

Zobacz także