Dzwonek na przerwę, dzwonek na lekcję
Przez cały dzień Jezus nauczał w przypowieściach. Gdy zapadł wieczór owego dnia, rzekł do uczniów: "Przeprawmy się na drugą stronę". Zdawałoby się, wszystko proste: jest czas nauki, jest czas przepływania przez jezioro. Wracam myślą do czytania z ubiegłej soboty (Mk 4,35-41).
Jezus przez całyy dzień nauczał: jedna po drugiej rozbrzmiewały przypowieści. A potem: koniec, dzwonek na przerwę. Najpierw szkoła, potem przejażdżka; jedno wyraźnie oddzielone od drugiego. A tu niespodzianka: burza na jeziorze, groza i śpiący spokojnie Jezus. "Czemu tak bojaźliwi jesteści? Jakże wam brak wiary?" I cud: Wicher się uspokoił i nastała głęboka cisza. Dziwne zdarzenie poza szkolnym budynkiem? Raczej nauczanie przez wydarzenia.
W szkole bardzo ważne są pytania. Jezus je zadaje apostołom tuż przed uciszeniem jeziora. Pyta o lęk i o brak wiary. Istotne pytanie zadają sobie sami apostołowie: "Kimże On jest, że nawet wicher i jezioro są mu posłuszne?". Pytają, bo chcą zrozumieć. Zaczynają widzieć, że Jezus naucza także czynem.
Kontekst opowieści o burzy na jeziorze kojarzy mi się ze sceną z "Czarnoksiężnika z Archipelagu" Ursuli K. LeGuin (poniżej cytaty w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka).
Ged sądził najpierw, że jako uczeń wielkiego maga dostąpi od razu wtajemniczenia i od razu osięgnie biegłość w czarodziejskiej mocy. Tymczasem nie dzieje się nic nadzwyczajnego, a młody adept sztuki magicznej wędruje z mistrzem Ogionem, który mało mówi i nie czyni żadnych zaklęć. Po paru dniach dochodzi do wymiany zdań.
– Kiedy zacznie się moja nauka, panie?
– Już się zaczęła – odpowiedział Ogion. […]
– Ale ja się jeszcze niczego nie nauczyłem!
– Bo nie zdałeś sobie jeszcze sprawy, czego uczę.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów?...
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę 10 marca o godzinie 20:00 odbędzie... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 4): celebracja liturgii...
Narodziny nowego dziecka celebrowane są nie tylko w domu, ale także przez chrzest; doświadczenie śmierci... więcej
-
Wiosna zmysłów – recenzja książki „Miłość i...
Wiosenne preludium nadeszło w tym roku zaskakująco wcześnie w naturze, literaturze i sztuce oraz gdzieś... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej
Błażej Matusiak OP
Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.