Egzekutor prawdy
Swoje pytania z wczoraj (Mt 21. 23 – 27) i dzisiejsze Jak sądzicie? Jezus stawia na jednym oddechu. On zna prawdziwą odpowiedź arcykapłanów na pytanie, które postawił im wczoraj i na które udzielili odpowiedzi wykrętnej. Według duchowych pasterzy Izraela chrzest Jana jest „z ziemi”. Nie uwierzyli w jego misję.
Jak sądzicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Powiedział do pierwszego: „Synu, idź i popracuj dzisiaj w winnicy” On jednak odparł; „Nie chcę!”. Później jednak odczuł żal i poszedł. Następnie zwrócił się do drugiego i powiedział mu to samo. Ten odrzekł: „Dobrze , panie!”. Ale nie poszedł. Który z tych dwóch spełnił wolę ojca?”. Odpowiedzieli: „Ten pierwszy”. Jezus zaś powiedział: „Zapewniam was: Celnicy i prostytutki wejdą przed wami do królestwa Bożego. Bo przyszedł da was Jan, postępując sprawiedliwie, a nie uwierzyliście mu. Uwierzyli mu zaś celnicy i nierządnice. A wy, chociaż to widzieliście, nawet później nie odczuliście żalu i nie uwierzyliście mu.(Mt 21. 28 – 32)
Dzisiejsze czytanie opowiada o sposobie wyegzekwowania prawdy arcykapłańskich serc w odniesieniu do Jana Chrzciciela. Egzekucja zaczyna się od pytania Jak sądzicie?
Pierwszy syn „odczuwa żal”. Skąd mu to? Arcykapłani nie „odczuwają żalu” nawet wtedy, gdy widzą grzeszników, którzy uwierzyli Janowi i poszli pracować do winnicy. Pierwszym synem są właśnie ci grzesznicy i to Jan pomaga im „odczuć żal”. Jan pomaga „pierwszemu synowi” spełnić wolę ojca. „Drugi syn” – arcykapłani, który widzi pierwszego, gdy zmienia zdanie i idzie pracować do winnicy, który widzi rzecz niezwykłą, trwa uporczywie w nieprawdzie swej fałszywej obietnicy pracy w winnicy. Nie odczuwa żalu. Arcykapłani nie czują niepokoju sumienia, gdy widzą nawróconych, uporczywie nie wierzą, że "Bóg łaskawie nawiedził swój lud" dając mu Jana.
Aktualne?
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – 3 niedziela zwykła, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Modlitwa wiernych na 3. niedzielę zwykłą roku B
Propozycja modlitwy wiernych na III niedzielę zwykłą roku B. Z wiarą i ufnością przedstawmy dobremu... więcej
-
Pigułka prawdy – Recenzja „Teologii dla początkujących” F. Sheeda
Lubię „pracować” z książką, praktycznie każda pozycja z mojej biblioteczki pełna jest podkreśleń, zaznaczeń czy... więcej
Marian Grabowski
Dr hab. fizyki teoretycznej, profesor zwyczajny nauk humanistycznych. Kierownik Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Zajmuje się aksjologią nauki, etyką, antropologią filozoficzną. Autor m.in. książek: "Historia upadku", "Pomazaniec. Przyczynek do chrystologii filozoficznej", "Podziw i zdumienie w matematyce i fizyce".