Ewangelizacja Warszawy…
... czyli o pracy w Winnicy Pana poprzez uprawianie swojego ogródka.
Zaczęło się od zaproszenia do wspólnej pracy. Wspólnota Emmanuel (o wszystkich wspominanych wspólnotach postaram się napisać więcej w kolejnych odsłonach) przed spotkaniem młodzieży z Benedyktem XVI w Sydney postanowiła zorganizować symultaniczne spotkanie w Warszawie. Do tego pomysłu zachęciła przedstawicieli kilku dużych wspólnot działających na terenie Warszawy, a mianowicie: Chemin Neuf, Neokatechumenatu, Odnowy w Duchu Świętym i Wody Życia.
Po udanej akcji – zorganizowaniu trwającego nieustannie ponad dobę spotkania dla 10 tysięcy uczestników – organizatorzy stwierdzili, że współpraca nie może się tak skończyć.
Wtedy właśnie powstał pomysł misji dla Warszawy. Kardynał Kazimierz Nycz (metropolita warszawski) i arcybiskup Henryk Hoser (ordynariusz diecezji warszawsko praskiej) poparli inicjatywę, udzielili jej swojego błogosławieństwa i wszelkiej możliwej pomocy. Do projektu dołączyły się inne wspólnoty warszawskie i tak w licznym gronie rozpoczęliśmy projekt Misji Miasta.
Przedsięwzięcie podzieliliśmy na dwie części: festiwal, dokładniej mówiąc „Dobry Festiwal”, zaplanowany na kwiecień 2012 rok, oraz program dla warszawskich parafii, który już trwa.
Każdemu proboszczowi, szukającemu sposobów na ożywienie swojej parafii i budowanie wspólnoty wspólnot, pomagamy stworzyć plan działań skrojony specjalnie dla jego parafian. Narzędzi jest wiele: katechezy, rekolekcje, misje parafialne, utworzenie struktur parafii komórkowej (tzn. składającej się z małych grupek), warsztaty, powołanie wspólnot itd.
Chcemy, aby program, który zostanie opracowany, mógł być zrealizowany siłami parafii przy niewielkim tylko udziale osób z zewnątrz. Zakładamy, że to proboszcz zna najlepiej potrzeby swojej parafii oraz ludzi, którzy mogą mu pomóc. My dzielimy się doświadczeniem naszych wspólnot w ewangelizacji, tworzeniu struktur i zapraszaniu nowych osób do Kościoła. Oprócz opracowania materiałów dla proboszczów i wikariuszy rozmawiamy z nimi, zachęcamy do działania, a jeśli jest taka potrzeba, bezpośrednio angażujemy się w realizację programu, gdyż, jak mówił Karl Rahner, „Parafia to Kościół jako fakt”.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – 3 niedziela Wielkiego Postu, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Papież Franciszek: pośćmy od plotek i oszczerstw
W czasie wczorajszej modlitwy Anioł Pański, 28 lutego, papież Franciszek zachęcił do dobrego przeżycia okresu... więcej
-
Marcowy numer „W drodze”: Sojusz ołtarza z...
Marcowy miesięcznik „W drodze” już w sprzedaży - a w nim między innymi o niedawno zmarłym założycielu... więcej
Marzena Mikosz
Archeolog. Członek Stowarzyszenia Naukowego Archeologów w Polsce. Podczas studiów zajmowała się promocją archeologii przez organizowanie pokazów archeologii eksperymentalnej i rekonstrukcji wydarzeń historycznych. Jak do tej pory najmłodszy pomysłodawca i organizator wystawy w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Po studiach pracowała w agencjach marketingowych, gdzie zajmowała się promocją polskiej kultury w kraju i za granicą, była producentem koncertów, festiwali, imprez objazdowych i kampanii marketingowych, główni muzycznych. Od trzech lat zajmuje się promocją Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu. Należy do wspólnoty...