Gdańsk: srebrny jubileusz abp. Tadeusza Gocłowskiego

W wypełnionej po brzegi katedrze oliwskiej w Gdańsku odbyły się uroczystości srebrnego jubileuszu sakry biskupiej abp. Tadeusza Gocłowskiego. "Był on pierwszym metropolitą gdańskim oraz najdłużej sprawującym urząd i posługę biskupa diecezjalnego w historii diecezji gdańskiej" – podkreślił biskup pomocniczy Ryszard Kasyna. Specjalne życzenia na ręce jubilata nadesłał Benedykt XVI.

Wśród zaproszonych na uroczystość osób nie zabrakło byłego Prezydenta RP Lecha Wałęsy, premiera Donalda Tuska wraz z rodziną, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, parlamentarzystów, prezydentów Trójmiasta, Wejherowa, samorządowców, rektorów wyższych uczelni, delegacji „Solidarności”, ludzi morza, pracy, kultury, przedstawicieli fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, a także najbliższej rodziny i krewnych jubilata.

– Warto zauważyć, że uroczystości jubileuszowe odbyły się w tygodniu, w którym Kościół Powszechny modli się o powołania, a także w dniu, w którym Papież Benedykt XVI przed trzema laty został wybrany Pasterzem Kościoła Powszechnego – przypomniał bp Ryszard Kasyna. Bp Ryszard Kasyna podkreślił ogromną wagę uroczystej Mszy św. – Sprawujemy tę ofiarę przekonani, że Chrystusowe kapłaństwo zostało nam dane wraz z Eucharystią. A także Jezus Chrystus żyjący w Eucharystii jest najważniejszym skarbem Kościoła, a Eucharystia jest najmilszym Bogu Ojcu dobrem, jakiego wierni doznają przez usta i dłonie każdego prezbitera – przypomniał bp Kasyna myśli świętego Ignacego biskupa Antiochii.

Bp Jan Bernard Szlaga, ordynariusz pelpliński w homilii mówiąc o 25 latach posługi biskupiej nawiązał do słów Jana Pawła II. – Jeśli Apostołowie są posłani dokonując dzieł takich jak Chrystus, idąc jego śladem, również oni stają się, każdy z osobna, Imago Patris – czyli ikoną Ojca, odbiciem jego chwały – podkreślił bp Szlaga. Jak wyglądało to w życiu abpa Gocłowskiego? Napisał w swoim haśle biskupim „Credite Ewangelio” – Wierzcie Ewangelii. – Cóż więcej trzeba – mówił bp Szlaga. – Uwierzywszy w Ewangelię stał się świadkiem, nauczycielem. Dzisiaj jest zatem doskonałą okazja, żeby za ten czas, który przeżył jako biskup Bogu podziękować – dodał. Każdy jubileusz również dzisiejszy to dziękczynienie za przestrzeń czasu. Czasu jaki zostaje nam dany do tego, byśmy zdążali za Bogiem, który też jest z nami w czasie, bo jest wieczny – zauważył ordynariusz pelpliński.

Specjalne życzenia jubilatowi nadesłał papieża Benedykt XVI. Odczytał je bp Ryszard Kasyna. Wszyscy wierni uczestniczący w Katedrze wysłuchali ich na stojąco. – Czcigodnemu Bratu, Tadeuszowi Gocłowskiemu, Arcybiskupowi Metropolicie Gdańskiemu, gratulujemy srebrnego jubileuszu święceń biskupich, i wspominając jego gorliwość pasterską, zarówno w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy, jak i kościelnej wspólnocie archidiecezji gdańskiej okazujemy nasze duchowe wsparcie udzielając mu apostolskiego błogosławieństwa, jako znaku Bożej życzliwości.

Dziękując za życzenia abp Tadeusz Gocłowski powiedział, że dziękuję Papieżowi za słowa szacunku wypowiedziane pod adresem wszystkich w świątyni. – Cieszę się, że to dzisiaj właśnie przypada dziękczynienie, kiedy wspominamy wybór Ojca Świętego Benedykta XVI na Stolicę Piotrową, a on sam pielgrzymując po ziemi amerykańskiej na pewno modli się za cały Kościół, także Kościół gdański – podkreślił abp Gocłowski. – Dziękuje wszystkim za te obecność tak wymowną, tym bardziej, że jest weekend i powinniście odpoczywać – uśmiechając się dodał. – Potraktujcie to spotkanie jako wypoczynek duchowy po trudach całego tygodnia – wyraził wdzięczność ustępujący z urzędu metropolita gdański.

inf. KAI

 

Zobacz także