Glosa do najnowszego Christianitas.

 O dość dawna korciło mnie, żeby przytoczyć ten cytat, a teraz dossier Pawła Milcarka o reformie brewiarza rzymskiego z najnowszego Christianitas, stało się ostatecznym impulsem.

„Grzecznościowe śniadanie 9 czerwca [1945] u Ks. Prymasa [Hlonda] z nuncjuszami Cortesi i Chiarlo było o tyle ciekawe, ze Kardynał mowił o koniecznych reformach w Kościele, a mianowicie z powodu powiększonej pracy kleru na linii frontowej trzeba brewiarz zredukować do jednego nokturnu, nieszporów i komplety, a przede wszystkim zaraz po wojnie należy zwołac synod powszechny, gdyż czasy tak poszły naprzód, ze trzeba będzie wiele zmian przeprowadzić. Nuncjusze słuchali milczkiem. Può darsi. Zapytałem Cortesiego czy Włosi nie boją się, że ich zmajoryzują liczni biskupi anglosascy, na co odpowiedział, iż sytuacje włoska uratuja biskupi misyjni. Myli się. Jako doucer podał Prymasowi wiadomość, iż istnieje przepowiednia, że po wojnie papieżem ma być Polak. Prymas nie drgnął.”

(Józef Gawlina, „Wspomnienia”, Katowice 2004, str.342)

Skądinąd książka warta najwyższego polecenia.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Piotr Chrzanowski

Z wykształcenia inżynier mechanik, od dłuższego czasu z zawodu dyrektor. Mieszka pod Bydgoszczą. Mąż z ponad dwudziestoletnim stażem i ojciec dwóch synów w wieku licealnym.