Głosy – Tim Eriksen

Otwieram nowy dział, w którym będę przywoływać głosy ludzi, których śpiew mnie porusza. Chcę się podzielić tym, co piękne, dlatego wpisy w tym dziale to przede wszystkim linki do stron z muzyką. Zacznę od niedawno poznanego muzyka z USA, Tima Eriksena.

Dla mnie i dla wielu osób w Polsce Tim Eriksen nierozerwalnie łączy się ze śpiewnikiem Sacred Harp. Jak wiele muzycznych przygód, i ta zaczęła się w Jarosławiu, na festiwalu Pieśń naszych korzeni. Jadąc tam w tym roku postanowiłem wziąć udział w prowadzonych przez Tima warsztatach. Chciałem ciekawie spędzić czas. Opcja śpiewania muzyki barokowej w chórze festiwalowym nie wchodziła w grę, wybrałem się więc na spotkania z Timem. O Sacred Harp wiedziałem tylko tyle, że to proste zwrotkowe pieśni w szorstkiej, wręcz nieporadnej harmonii czterogłosowej, śpiewane pełnym gardłem. Nie przypuszczałem, że ten śpiew wciągnie mnie do tego stopnia, że z grupą zapaleńców zaczniemy go regularnie uprawiać w klasztorze na Freta. A jakie były efekty pracy w Jarosławiu, można się przekonać tutaj oraz tutaj.

 

W Jarosławiu Tim dał koncert, a nazajutrz było spotkanie z nim. Jak można zobaczyć na filmiku, Tim opowiadał m.in. o camp meetings – wielkich protestanckich zgromadzeniach pod gołym niebem, podczas których śpiewano łatwe do zapamiętania pieśni takie jak Gabriel’s Trumpet. Oto radosne spojrzenie na Apokalipsę!

O jarosławskim spotkaniu z Timem Eriksenem pięknie napisano gdzie indziej. W kontekście całego festiwalu wspomina Tima Jacek Hawryluk, trafnie podkreślając bieguny zainteresowań muzyka: od punk-rocka po dawne pieśni. Jest i artykuł Marcina Jakimowicza w Gościu Niedzielnym.

Tim Eriksen ujął mnie wspaniałym mocnym głosem i naturalnością muzykowania. Banjo, gitara, bajo sexto, skrzypce – wszystkie te instrumenty są jak gdyby przedłużeniem głosu. Szczerość, bezpośredniość, prostota – tak odbieram śpiew Tima. I tak odbieram jego samego. Czy śpiewa stare hymny, czy własne ballady, czy są to utwory rockowe czy ludowe – zawsze ujmuje autentycznością.

Warto wiedzieć, że wszystkie płyty Tima są dostępne on-line, a filmiki z jego nagraniami można znaleźć na YouTube i na facebooku.

Wkrótce – moje ulubione pieśni i piosenki Tima. A może ktoś poda swoje typy w komentarzach? Zapraszam.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Urodzony w 1970 r., dominikanin, filolog klasyczny, teolog, doktor muzykologii, duszpasterz, katecheta, recenzent muzyczny, eseista i tłumacz, mieszka w czeskiej Pradze, gdzie opiekuje się polską parafią. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.