Gniezno: III Ogólnopolski Konkurs „Ars Liturgica”
Trzydzieści chórów z całej Polski walczy w sobotę 25 października w katedrze gnieźnieńskiej o Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu „Ars Liturgica”. Jego celem jest popularyzacja twórczości chóralnej o tematyce liturgicznej. Organizatorem imprezy jest Związek Chórów Kościelnych „Caecilianum”.
Do Gniezna przyjechały chóry z Białegostoku, Bydgoszczy, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Słupska, Torunia, Warszawy i Wrocławia. Ich występy ocenia profesjonalne jury złożone z profesorów Akademii Muzycznych, którzy przyznają dwie równorzędne nagrody Grand Prix, ufundowane przez abp. Henryka Muszyńskiego i prezydenta Gniezna Jacka Kowalskiego.
Celem konkursu jest popularyzacja polskiej i obcej twórczości chóralnej o tematyce liturgicznej, doskonalenie poziomu artystycznego chórów kościelnych i świeckich oraz wymiana doświadczeń i nawiązanie współpracy między zespołami.
„Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: chórów kościelnych i chórów świeckich. Przesłuchania trwają cały dzień. Każdy z chórów ma od piętnastu do trzydziestu minut na zaprezentowanie przygotowanych pieśni. Werdykt jury poznamy wieczorem, po zakończeniu części konkursowej” – informuje Anna Wojtowicz, dyrektor organizacyjny konkursu. Wstęp na przesłuchania jest wolny, dlatego występom przysługuje się spora liczba miłośników twórczości chóralnej.
Do tej pory konkurs odbywał się w Toruniu. W tym roku po raz pierwszy został zorganizowany w Gnieźnie. Marek Kończal, dyrektor artystyczny konkursu wyjaśnia, że miejsce przeglądu wybrano nieprzypadkowo. „Gniezno ma długą, niezwykłą historię i szczególnego ducha. Katedry gnieźnieńskiej nie muszę rekomendować. To wspaniała świątynia, w której występ to zaszczyt” – dodaje.
Konkurs organizuje bydgoski oddział Związku Chórów Kościelnych „Caecilianum” we współpracy z parafią katedralną i I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Chorał ze śpiewników „Niepojęta Trójco” – Missa de Angelis
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami wybranych utworów ze śpiewników „Niepojęta Trójco”. Tym razem są to... więcej
-
Poranna liturgia godzin na Wielki Piątek i...
Z inicjatywy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, nakładem Centrum Apostolstwa Liturgicznego Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza,... więcej
-
Amnestie i olśnienia – o „Literach na...
Czasem zasiadamy uroczyście do stworzenia traktatu, który może napisać tylko życie: to jedna z myśli,... więcej