Gniezno: Uroczystość translacji relikwii św. Wojciecha
W bazylice prymasowskiej w Gnieźnie odprawiono w miniony czwartek uroczystą Mszę św. z okazji translacji (przeniesienia) relikwii św. Wojciecha. Uroczystość powróciła do kalendarza liturgicznego archidiecezji gnieźnieńskiej w 2000 roku i nawiązuje do średniowiecznej tradycji, według której po kanonizacji doczesne szczątki męczennika przenoszono z miejsca ich pierwotnego spoczynku do ołtarza głównego.
W Eucharystii uczestniczyli kanonicy Kapituły Prymasowskiej, gnieźnieńscy kapłani, alumni, wykładowcy i moderatorzy gnieźnieńskiego seminarium duchownego oraz mieszkańcy Gniezna. Obecny był także abp Henryk Muszyński. Wspólnej modlitwie przewodniczył gnieźnieński biskup pomocniczy Bogdan Wojtuś.
„Święty Wojciech może być dla nas wzorem wierności” – mówił bp Wojtuś, przypominając najważniejsze wątki z życia i działalności męczennika. Jak dodał, autorzy jego żywotów wielokrotnie chwalili jego poczucie odpowiedzialności, posłuszeństwo, obowiązkowość i pokutę. „Może być wzorem dla biskupów, kapłanów, ale także dla wszystkich bierzmowanych i ochrzczonych” – dodał.
Przypomniał także dzieje i znaczenie uroczystości translacji relikwii św. Wojciecha. Święto to nawiązuje do wydarzeń z 999 roku, kiedy to po uroczystej kanonizacji biskupa-męczennika, jego doczesne szczątki zabrano z miejsca dotychczasowego pochówku i złożono w prezbiterium romańskiego kościoła na Wzgórzu Lecha.
Upamiętniające ten historyczny fakt święto obchodzone było w archidiecezji gnieźnieńskiej przez szereg lat, począwszy od XII wieku. Zniesiono je w 1974 r., w wyniku reform Soboru Watykańskiego II. Powróciło do kalendarza liturgicznego archidiecezji gnieźnieńskiej po 26 latach, dzięki staraniom abp. Henryka Muszyńskiego.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów?...
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę 10 marca o godzinie 20:00 odbędzie... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 4): celebracja liturgii...
Narodziny nowego dziecka celebrowane są nie tylko w domu, ale także przez chrzest; doświadczenie śmierci... więcej
-
Wiosna zmysłów – recenzja książki „Miłość i...
Wiosenne preludium nadeszło w tym roku zaskakująco wcześnie w naturze, literaturze i sztuce oraz gdzieś... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej