Hagia Sophia
Kolejną osobliwością białostocczyzny, o której nie omieszkam napisać, bo syci oko i duszę, jest cerkiew Hagia Sophia. Praktycznie poza miastem, niedaleko drogi wylotowej na Supraśl (o tym uroczym miejscu innym razem) stoi sobie świątynia, o której istnieniu wielu nawet nie wie, a która jest miniaturą bazyliki z Konstantynopola. Jej wnętrze to kolejny oddech „innym światem”, głównie za sprawą greckich ikonopisarzy. Jeszcze nie ukończyli swego dzieła, jednak to, czego już dokonali może przysporzyć nie lada wrażeń.
Wchodząc do środka i rozglądając się wokół siebie możemy zostać znienacka „porażeni”, a to za sprawą jednego spojrzenia w górę. Tak, jakby niebo otworzyło się w jednym momencie. W kopule widnieje ogromny Pantokrator, otoczony zastępem cherubinów, serafinów i świętych. Spogląda i błogosławi. Onieśmielający i kojący. Można odpocząć chwilę od wątpliwości i pytań. Wszystko jasne.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Kijów: Wykład D. Jurczaka OP „Liturgiczna kość niezgody”...
Co roku w Instytucie Św. Tomasza z Akwinu w Kijowie świętuje się uroczystość patrona, na... więcej
-
Rozmowa o lektoracie i akolitacie kobiet z liturgistą o. Dominikiem Jurczakiem OP
O. Dominik Jurczak z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego był gościem kolejnego odcinka audycji BECZCAST, czyli podcastu... więcej
-
Modlitwa wiernych na 4. niedzielę zwykłą roku B
Propozycja modlitwy wiernych na IV niedzielę zwykłą roku B. Do miłosiernego Ojca zanieśmy nasze prośby.... więcej
-
30 sty
Kijów: Wykład D. Jurczaka OP „Liturgiczna kość niezgody” na uroczystość św. Tomasza z Akwinu
Co roku w Instytucie Św. Tomasza z Akwinu w Kijowie… więcej
Marek Rojszyk OP
Dominikanin. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się praktyką wykonywania chorału gregoriańskiego. Uczestniczył w nagraniu czterech płyt i brał udział w licznych przedsięwzięciach liturgiczno-muzycznych, szczególnie w zakresie rekonstrukcji dominikańskiej tradycji śpiewu. Pracuje nad popularyzacją chorału gregoriańskiego w środowisku akademickim. Obecnie prowadzi zajęcia z chorału gregoriańskiego odbywające się w ramach działalności Stowarzyszenia „Sztuka Żywota” w Warszawie. Prowadzi bloga pt. "Obyś miał ciało!" w serwisie Liturgia.pl.