Hymn Gloria w czasie rorat
Czy Hymn Gloria, którego w adwencie się nie śpiewa, jest na roratach w formie wyjątku w przepisach, czy nie powinno się go śpiewać w ogóle? Bo tu słyszałem różne opinie.
Przyznam, że od lat zadaję sobie to pytanie i nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Przepisy liturgiczne mówią jasno, że hymnu Chwała na wysokości Bogu nie śpiewa się w okresie Wielkiego Postu i Adwentu (Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, nr 53). Nie znalazłem nigdzie zapisu, że przepis ten nie dotyczy Mszy św. roratniej.
Z drugiej jednak strony od dzieciństwa pamiętam, że na roratach zawsze się Gloria śpiewało i wydaje się, że jest to stara i mocno zakorzeniona tradycja. I w gruncie rzeczy bardzo piękna. Chociaż traci się przez to czterotygodniowe wyczekiwanie na uroczyste Gloria podczas Pasterki.
Chodząc na roraty można by w ogóle nie zauważyć Adwentu (brak Gloria i biały kolor), ale z drugiej strony nie znam niczego, co byłoby bardziej „adwentowe” niż roraty i co potrafiłoby nas lepiej przygotować na przyjście Pana.
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Modlitwa wiernych na 3. niedzielę zwykłą roku B
Propozycja modlitwy wiernych na III niedzielę zwykłą roku B. Z wiarą i ufnością przedstawmy dobremu... więcej
-
Pigułka prawdy – Recenzja „Teologii dla początkujących” F. Sheeda
Lubię „pracować” z książką, praktycznie każda pozycja z mojej biblioteczki pełna jest podkreśleń, zaznaczeń czy... więcej
-
Ponownie o rycie świecy chrzcielnej – ciekawe...
Przeglądając kolejny sakramentarz, oczywiście pod kątem ewentualnych związków z grupą św. Gereona, czyli m.in. z... więcej