Hymn Gloria w czasie rorat

Czy Hymn Gloria, którego w adwencie się nie śpiewa, jest na roratach w formie wyjątku w przepisach, czy nie powinno się go śpiewać w ogóle? Bo tu słyszałem różne opinie.

Przyznam, że od lat zadaję sobie to pytanie i nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Przepisy liturgiczne mówią jasno, że hymnu Chwała na wysokości Bogu nie śpiewa się w okresie Wielkiego Postu i Adwentu (Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, nr 53). Nie znalazłem nigdzie zapisu, że przepis ten nie dotyczy Mszy św. roratniej.

Z drugiej jednak strony od dzieciństwa pamiętam, że na roratach zawsze się Gloria śpiewało i wydaje się, że jest to stara i mocno zakorzeniona tradycja. I w gruncie rzeczy bardzo piękna. Chociaż traci się przez to czterotygodniowe wyczekiwanie na uroczyste Gloria podczas Pasterki.

Chodząc na roraty można by w ogóle nie zauważyć Adwentu (brak Gloria i biały kolor), ale z drugiej strony nie znam niczego, co byłoby bardziej „adwentowe” niż roraty i co potrafiłoby nas lepiej przygotować na przyjście Pana.

Michał Pac OP

Zobacz także