I stała się pierwsza Pascha…
"Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama (...) Tak więc w całości od Abrahama do Dawida jest czternaście pokoleń, od Dawida do przesiedlenia babilońskiego czternaście pokoleń, od przesiedlenia babilońskiego do Chrystusa czternaście pokoleń. (...) Tak było z narodzeniem Chrystusa..." (Mt 1,1;17-18)
Czternaście… liczba imienia Dawida – umiłowanego, liczba Paschy obchodzonej 14 dnia miesiąca Nisan… powtórzona trzykrotnie, albowiem to co trzykrotnie powtórzone jest rzeczywistością istotną, rzeczywistością stającą się, rzeczywistością, która nie mija; to co trzykrotne zakorzenione jest w samym Bogu…
Już teraz, kiedy się rodzi w jego historię wpisany jest początek, środek i koniec dziejów człowieka i świata; Jego godność, Jego posłannictwo. Jest "potrójnym" Dawidem, a więc Namaszczonym, a więc Chrystusem – to mówi Jego pochodzenie. Jest potrójną Paschą, potrójnym przejściem, potrójną Drogą i Prawdą i Życiem. Jest już, choć narodzony jak każdy niesie w sobie swoje potrójne dziedzictwo: Boga, człowieka, syna Izraela…
To się już staje. Stało. I będzie się stawać.
Niech ta potrójna Tajemnica, której Narodzenie próbujemy pojąć i w której próbujemy niezdarnie uczestniczyć przemienia nas wszystkich jak światło
Agnieszka, Tomasz, Marianka, Jagódka i Samuel
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – 3 niedziela Wielkiego Postu, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Papież Franciszek: pośćmy od plotek i oszczerstw
W czasie wczorajszej modlitwy Anioł Pański, 28 lutego, papież Franciszek zachęcił do dobrego przeżycia okresu... więcej
-
Marcowy numer „W drodze”: Sojusz ołtarza z...
Marcowy miesięcznik „W drodze” już w sprzedaży - a w nim między innymi o niedawno zmarłym założycielu... więcej
Agnieszka Myszewska-Dekert
Matka pięciorga dzieci. Z wykształcenia pedagog rodziny i katecheta. Pisze artykuły, tworzy opowieści a także chrześcijańskie midrasze. Zafascynowana Pismem Świętym jako żywym Słowem i Przestrzenią w której "żyjemy, poruszamy się i jesteśmy", stara się Je coraz bardziej poznawać i zgłębiać. Publikowała w kwartalniku eSPe i miesięczniku List. Autorka książek: "Modlitwa - nieustanna wymiana miłości" (Kraków, 2001) oraz "Cynamon i Marianna. Baśń inicjacyjna" (Kraków 2015).