I tydzień per annum / Msza I niedzieli po Epifanii

Uzupełnienie nt. kolekty obecnego tygodnia, czyli dla dni powszednich I tygodnia (Mszał Pawła VI) oraz dla Mszy I niedzieli po Epifanii (Mszał Piusa V), przeznaczonej również na dni powszednie tego tygodnia. Kolekta jest wspólna dla obu Mszałów.

Tekst: „Vota, quaesumus, Domine, supplicantis populi caelesti pietate prosequere, ut et quae agenda sunt videant, et ad implenda quae viderint convalescant. Per Dominum”.

 

Oficjalny polski przekład: „Wszechmogący Boże, spełnij z ojcowską dobrocią pragnienia modlącego się ludu, daj mu poznać, co należy czynić, i udziel mu siły do wypełnienia poznanych obowiązków. Przez naszego Pana”.

 

W Mszale łac.-pol. z 1968 r. było: „Prosimy Cię, Panie, spełnij z boską dobrocią pragnienia… itd”.

 

Historia modlitwy. W papieskim Sakramentarzu Gregoriańskim (ok. 625/638 r.) jest to kolekta nieokreślonej niedzieli styczniowej – papieski sakramentarz służył przede wszystkim do Mszy stacyjnych, natomiast przewidziano sytuacje, że może posłużyć papieżowi także przy innych okazjach, stąd są w księdze zbiory modlitw nie związane z konkretnymi formularzami. Natomiast Sakramentarz Gregoriański typu II (ok. 650/683 r.), adaptujący księgę papieską do całorocznego użytku prezbiterów, umieszcza tę kolektę w I niedzielę po Epifanii. W tej samej funkcji przejmują ją potem Frankońskie Sakramentarze Gelazjańskie (archetyp we Flavigny, ok. 760/770 r.), Suplement św. Benedykta z Aniane do papieskiego Gregorianum (ok. 810/815 r.) a za nim późniejsza tradycja, aż do wprowadzenia święta Świętej Rodziny w niedzielę po Epifanii. Wtedy formularz Mszy I niedzieli został wyznaczony na dni powszednie.

 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....