II Prefacja o Wniebowstąpieniu / Prefacja o Wniebowstąpieniu

Notatki nt. pochodzenia II Prefacji o Wniebowstąpieniu w Mszale Pawła VI, która jest jedyną Prefacją o Wniebowstąpieniu w Mszale Piusa V. Zamieszczam tę notkę dziś, ponieważ w liturgii tradycyjnej nie ma mowy o przenoszeniu Wniebowstąpienia na niedzielę (na szczęście!), tylko świętuje się tak jak trzeba, czyli dzisiaj.

Oficjalny polski przekład: On po swoim zmartwychwstaniu jawnie się ukazał wszystkim swoim uczniom i na ich oczach wzniósł się do nieba, aby dać nam udział w swoim bóstwie.

Oryginał łaciński: Qui post resurrectionem suam omnibus discipulis suis manifestus apparuit, et ipsis cernentibus est elevatus in caelum, ut nos divinitatis suae tribueret esse participes.

Pochodzenie: To jest stara rzymska prefacja o Wniebowstąpieniu, zawarta w papieskim Sakramentarzu gregoriańskim (ok. 62/638 r.) – GrH 499. Można dodać, że ta „gregoriańska” prefacja została skomponowana w oparciu o fragmenty dwóch jeszcze starszych rzymskich prefacji o Wniebowstąpieniu, zapisanych w Sakramentarzu leoniańskim (= Sakramentarz z Werony, ok. 560/590 r.) – Ve 175 i 176. Wynika z tego, że tworzenie nowych modlitw z fragmentów modlitw dawniejszych to nie jest pomysł posoborowy, tylko patent nieomal tak stary jak liturgia rzymska.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....