Już wkrótce filmy o „Demonach współczesności”

W ostatnich dniach Wielkiego Postu zapraszamy do obejrzenia 7 filmów z serii „Demony współczesności”: acedia, niestałość, cynizm, krytykanctwo, manipulacja, narcyzm i niewdzięczność. Tych siedem bestii wydaje się szczególnie bolesnych dla tej epoki.

W ostatnich dniach Wielkiego Postu (począwszy od poniedziałku, przez 7 kolejnych dni) Liturgia.pl zaprasza do obejrzenia 7 filmów z serii „Demony współczesności”: acedia, niestałość, cynizm, krytykanctwo, manipulacja, narcyzm i niewdzięczność. Tych siedem bestii wydaje się szczególnie bolesnych dla tej epoki.

Wychodząc na pustynię i trwając w poście, wchodzimy w sytuację egzystencjalną. W osamotnieniu, ciszy lub chaosie wyostrzają się kontury świata, czujność rozumu i czułość duszy. Na pustyni jesteś sam i nie sam. Jesteś Ty, są demony. Jest Bóg.

Przez symboliczne 40 dni pustynia jest nieustającym wyzwaniem: „Prostujcie ścieżki dla Niego”. Konfrontacja z tymi słowami, prędzej czy później, rodzi świadomość, że o „proste ścieżki” walczymy z demonami, których przewrotnej „inteligencji” człowiek sam nie potrafi zdemaskować. Ich przewrotność wyraża się w odmiennych obliczach i metamorfozach, w umiejętności dostosowywania się do potrzeb czasów.

W ostatnich dniach Wielkiego Postu (począwszy od poniedziałku, przez 7 kolejnych dni) Liturgia.pl zaprasza do obejrzenia 7 filmów z serii „Demony współczesności”: acedia, niestałość, cynizm, krytykanctwo, manipulacja, narcyzm i niewdzięczność. Tych siedem bestii wydaje się szczególnie bolesnych dla naszej epoki.

W kolejnych odcinkach odsłaniać będziemy inspirującą rozmowę studentów związanych z dominikańskim Duszpasterstwem Akademickim „Beczka” na temat natury demonów.

Rozmowa będzie wstępem do komentarzy i refleksji poświęconych wybranym bestiom: opata benedyktynów o. Bernarda Sawickiego OSB, przeora dominikanów w Krakowie o. Pawła Kozackiego OP, o. Janusza Pydy OP, Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie ks. Grzegorza Rysia.

http://www.youtube.com/watch?v=cIm67qvHjmk|image=http://i1.ytimg.com/vi/cIm67qvHjmk/2.jpg

* Do powstania filmów przyczyniło się wiele osób, gorąco dziękujemy Panu Konstantemu (za obraz i montaż), Marcie (za serce), Kamie Hawryszków (za muzykę), Adamowi, Oli, Marcinowi, Zuzi, Rapiemu, Hani, Michałowi, Waldiemu, Magdzie i Piotrkowi za dwa poniedziałki nagrań.

mg

Zobacz także