Kard. Canizares Llovera za przyjmowaniem Komunii do ust i na klęcząco

Przyjmowanie Komunii św. w postawie klęczącej, do ust, ma głębokie znaczenie i nie jest sprawą jedynie formy – taką opinię wyraził w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "La Razón" kard. Antonio Canizares Llovera, nowy prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Zapytany przez dziennikarza, czy podnoszona przez papieża Benedykta XVI kwestia przyjmowania Komunii w postawie klęczącej i do ust jest rzeczywiście tak ważna, hierarcha podkreślił, że nie chodzi tu jedynie o formę, lecz kryje się za tym głęboka treść.

– Cóż to znaczy przyjmować Komunię św. do ust? Co znaczy klęczeć przed Najświętszym Sakramentem lub podczas konsekracji w czasie Mszy św.? Oznacza to adorację, oznacza uznanie prawdziwej obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii, oznacza szacunek i postawę wiary, w której człowiek pada przed Bogiem, ponieważ wie, że wszystko pochodzi od Niego; kiedy czujemy niemożność wyrażenia tego słowem, oniemiali w obliczu Jego cudowności, dobroci i miłosierdzia. Dlatego to nie to samo, co przyjąć hostię na rękę. Co innego jest przyjmować także Komunię w postawie klęczącej, co innego stojąc – powiedział purpurat.

inf. KAI

 

Zobacz także